W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne działania Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną diagnozowania i leczenia boreliozy

18.12.2023

Leczenie boreliozy przy zastosowaniu wielomiesięcznych antybiotykoterapii (wytyczne ILADS) jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, takie postępowanie narusza prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Grupa naukowców przeprowadza eksperyment chemiczny w laboratorium medycznym, ostrożnie upuszczając dokładną ilość płynu z pipety do probówki

Należy wskazać, że etap leczenia danego schorzenia powinien być poprzedzony właściwym ustaleniem, rozpoznaniem tego schorzenia w celu wdrożenia odpowiedniej – bezpiecznej i skutecznej – terapii.

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływały sygnały o oferowaniu i wykonywaniu w medycznych laboratoriach diagnostycznych prowadzonych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą badań kleszczy pod kątem boreliozy.

Mając wątpliwości co do możliwości wykonywania badań materiału zwierzęcego w laboratoriach wykonujących badania dla ludzi oraz w ogóle jakąkolwiek wartość takiego badania dla leczenia pacjenta, Rzecznik Praw Pacjenta wszczął kilkanaście postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, a w ich ramach zgromadził i uzyskał:

  • stanowisko Ministerstwa Zdrowia;
  • opinię Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa wielkopolskiego
  • opinię Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego;
  • stanowisko Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Zgodnie z analizą Rzecznika Praw Pacjenta oraz ww. opiniami i stanowiskami, badanie materiału zwierzęcego nie wchodzi w zakres czynności medycyny laboratoryjnej, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej, a więc tego rodzaju badania w ogóle nie powinny być przeprowadzane w medycznych laboratoriach diagnostycznych wykonujących badania dla ludzi; nadto badanie kleszcza na obecność patogenów chorób transmisyjnych nie jest badaniem diagnostycznym, nie potwierdza zakażenia pacjenta boreliozą, badanie to nie może być podstawą dla żadnych decyzji terapeutycznych wobec pacjenta. Te powinny być oparte przede wszystkim na objawach klinicznych oraz wynikach badań serologicznych z krwi pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że ww. nieprawidłowości stanowią o naruszeniu zbiorowych praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością (art. 6 ust. 1 oraz art. 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

{"register":{"columns":[]}}