Komisja Odwoławcza
Komisja Odwoławcza ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
Komisja Odwoławcza do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to niezależny organ rozpatrujący odwołania od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta dotyczących świadczenia kompensacyjnego. W jej skład wchodzą osoby z wykształceniem prawniczym lub medycznym, zgłoszone przez organizacje pacjenckie, samorządy zawodowe lekarzy i pielęgniarek oraz instytucje państwowe. Członków Komisji powołuje Minister Zdrowia na 3-letnią kadencję. Obsługę administracyjną Komisji Odwoławczej zapewnia Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Osoba niezadowolona z decyzji Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie świadczenia kompensacyjnego ma prawo wnieść odwołanie. Odwołanie wnosi się do Komisji Odwoławczej za pośrednictwem Biura Rzecznika Praw Pacjenta w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Wniesienie odwołania podlega opłacie w wysokości 223 zł. Należy ją wpłacić na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W razie uwzględnienia odwołania opłata zostanie zwrócona.
Pracami Komisji Odwoławczej ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych kieruje przewodniczący przy pomocy wiceprzewodniczącego. Tryb pracy Komisji określa przyjęty przez nią regulamin. Orzeczenia Komisji zapadają na posiedzeniu niejawnym większością głosów. Osoba niezadowolona z rozstrzygnięcia Komisji może wnieść skargę do sądu administracyjnego.
Skład Komisji Odwoławczej:
- Anna Karczmarz – Przewodnicząca
- Piotr Winciunas – Wiceprzewodniczący
- Damian Jakubik
- Katarzyna Łakoma
- Zofia Małas
- Justyna Mieszalska
- Ewa Wendrowska
- Magdalena Wojdowska
- Tomasz Wróblewski