Kryteria i weryfikacja
Kryteria udziału w projekcie:
- Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego wydanego przez ministra zdrowia i uzyskanie wyniku z przeglądu akredytacyjnego:
- ocena ogólna na poziomie co najmniej 85%
- oraz ocena powyżej 50% w każdym z działów tematycznych standardów akredytacyjnych
- certyfikat akredytacyjny ważny jest co najmniej 3 miesiące.
- Prowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych.
- Zatrudnianie w podmiocie leczniczym pełnomocnika ds. praw pacjenta.
- Realizacja wytycznych Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie świadomej zgody pacjenta i monitoringu wizyjnego.
- Przestrzeganie standardów z zakresu praw pacjenta.
- Prowadzone postępowania wyjaśniające w podmiocie przez Rzecznika Praw Pacjenta.
- Prowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta.
Jak weryfikujemy poszczególne kryteria?
- Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego wydanego przez ministra zdrowia i uzyskanie odpowiednio wysokiego wyniku z przeglądu akredytacyjnego weryfikują pracownicy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Kryterium jest spełnione, jeśli szpital w dniu złożenia formularza zgłoszeniowego do projektu posiadał certyfikat akredytacyjny ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące i uzyskał wynik ogólny z przeglądu akredytacyjnego na poziomie co najmniej 85% oraz ocenę powyżej 50% w każdym dziale tematyczny standardów akredytacyjnych.
- Prowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych będzie weryfikowane na podstawie przekazanych dokumentów. Dokumenty powinny potwierdzać, że podmiot prowadzi rejestr zdarzeń niepożądanych oraz pokazywać, jakie informacje są w nim zbierane.
- Zatrudnienie w podmiocie leczniczym pełnomocnika ds. praw pacjenta będzie weryfikowane na podstawie formularza samooceny oraz informacji umieszczonej na stronie internetowej szpitala.
- Realizacja wytycznych Rzecznika Praw Pacjenta - spełnienie tego kryterium będzie weryfikowane na podstawie dokumentów przekazanych przez podmiot (np. procedura, rozporządzenie, regulamin). Dokumenty muszą potwierdzać, że podmiot wdrożył wytyczne Rzecznika Praw Pacjenta, personel zapoznał się z wytycznymi i jest zobowiązany do przestrzegania. Wytyczne Rzecznika dla podmiotów leczniczych w zakresie świadomej zgody pacjenta oraz monitoringu wizyjnego dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/broszury-i-poradniki
- Przestrzeganie standardów z zakresu praw pacjenta - weryfikujemy na podstawie wypełnionego przez podmiot formularza samooceny. Nie bierzemy pod uwagę poziomu spełnienia kryteriów z listy, a rzetelną samoocenę podmiotu i zidentyfikowanie obszarów do poprawy. W procesie weryfikacji zgłoszenia samo wypełnienie formularza jest spełnieniem tego kryterium.
- Prowadzone postępowania wyjaśniające przez Rzecznika Praw Pacjenta – w ramach tego kryterium sprawdzamy, czy wobec podmiotu stwierdzono naruszenia praw pacjenta. Uznajemy spełnienie tego kryterium, także wobec podmiotów leczniczych, w przypadku których w ostatnich 2 latach stwierdzono naruszenie praw pacjenta, wydano zalecenia a podmiot je zrealizował.
- Prowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta – weryfikujemy, czy wobec podmiotu stwierdzono stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Uznajemy spełnienie tego kryterium także w sytuacji, kiedy w ostatnich 2 latach uznano praktyki stosowane w podmiocie za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, RPP nakazał ich zaniechania, a podmiot leczniczy zaprzestał ich stosowania.
Weryfikację zgłoszeń prowadzą pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z pracownikami Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Przekazane dokumenty zostaną sprawdzone pod względem zgodności z kryteriami udziału w projekcie.