Kto udziela świadczeń zdrowotnych w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)?
16.06.2023
W POZ pracują lekarze różnych specjalności, pielęgniarki oraz położne. Nową funkcją w POZ jest koordynator.
Lekarze
- Lekarz – specjalista medycyny rodzinnej. Podczas 4-letniej specjalizacji z medycyny rodzinnej lekarze są przygotowywani do kompleksowej opieki nad całą rodziną, zarówno nad dziećmi, jak i dorosłymi (w tym osobami starszymi). Wiedzą, jak zająć się profilaktyką, a także diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób – zarówno ostrych, jak i przewlekłych.
- Lekarz – internista. To specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się dorosłymi.
- Pediatra - specjalista chorób dzieci.
W przychodniach POZ pracują również lekarze, którzy nie mają uprawnień lekarza POZ – nie mogą zbierać deklaracji i np. wypisywać zleceń na zaopatrzenie medyczne.
Pielęgniarki POZ
Świadczą kompleksową opiekę nad pacjentem (również w jego domu). Do zadań pielęgniarki POZ należy m.in. wykonywanie szczepień, opieka nad pacjentami z ranami przewlekłymi, edukacja pacjentów, podawanie leków zleconych przez lekarza POZ, usuwanie szwów, wykonywanie EKG czy innych badań/zabiegów w gabinecie zabiegowym. Pielęgniarki mogą wystawiać zlecenia na niektóre wyroby medyczne. Realizują także programy profilaktyczne, m.in. profilaktyki gruźlicy i chorób układu krążenia. Niektóre pielęgniarki mają też uprawnienia do wystawiania recept.
Położne POZ
Położne świadczą kompleksową opiekę kobietom w każdym wieku oraz noworodkom i niemowlętom do ukończenia 2. miesiąca życia. Zapewniają edukację przedporodową i opiekę okołoporodową, w tym patronaż noworodka, a także opiekę po operacjach ginekologicznych. Położne mogą również monitorować fizjologiczną, prawidłowo przebiegającą ciążę.
Koordynatorzy w POZ
Koordynator to nowa funkcja w POZ. Do głównych zadań koordynatora należy wspieranie pacjentów podczas leczenia najczęstszych chorób przewlekłych, a także przekazywanie informacji o badaniach profilaktycznych. Koordynator jest wsparciem dla lekarza i przede wszystkim dla pacjenta – ma przekazywać mu informacje o jego stanie zdrowia czy przypominać o planowanych wizytach lub badaniach.
Czy wszystkie przychodnie mają obowiązek wdrożyć opiekę koordynowaną?
Odpowiedź dostępna w Nawigatorze Pacjenta
Publikacja jest również do pobrania w materiałach poniżej. Pobierz wersję pdf i korzystaj w danej chwili!
Materiały
Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się w systemie ochrony zdrowiaNawigator_Pacjenta_int.pdf 2.24MB