W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kto z pacjentów chorujących przewlekle może zaszczepić się przeciwko COVID19 w pierwszej kolejności

14.03.2021

10 marca ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID19 dla niektórych grup pacjentów przewlekle chorych (grupa 1B). Większość chorych dostanie e-skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach powinien wystawić je lekarz prowadzący lub lekarz POZ. Dopiero po otrzymaniu e-skierowania, pacjent może zapisać się na konkretny termin szczepienia.

1B grafika

Kto kwalifikuje się do szczepienia od 15 marca?

Dla poniższych grup pacjentów e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID19 zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, a także oczekujący na przeszczep, muszą zgłosić się po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni) z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. 

Po e-skierowanie powinny zgłosić się także: 

  • osoby z  grupy 1B, nie korzystające z publicznego systemu ochrony zdrowia,
  • osoby chore onkologicznie leczone (po 31 grudnia 2019 r.) w ramach badań klinicznych, 
  • osoby poddane po 31 grudnia 2019 r. niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego).

Pacjent może sprawdzić, czy ma aktywne e-skierowanie: 

  1. przez Internetowe Konto Pacjenta (najszybciej i najprościej),
  2. dzwoniąc na infolinię 989,
  3. pytając lekarza (lekarz może sprawdzić m.in. w systemie gabinet.gov.pl czy jest aktywne e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dla wybranego nr PESEL).

Pacjencie!

  • Zanim zostaniesz zaszczepiony, lekarz przeprowadzi badanie kwalifikacyjne do szczepienia. Pamiętaj, żeby odpowiadać zgodnie z prawdą na pytania dotyczące twojego stanu zdrowia. 
  • Po zaszczepieniu pozostań w punkcie szczepień przez ok. 15-30 minut. Jeśli poczujesz się gorzej, zaniepokoi Cię twój stan zdrowia, zgłoś się do lekarza lub pielęgniarki
  • Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – o terminie jej podania zostaniesz poinformowany bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu przyjęcia pierwszej dawki.
  • Jeśli jesteś w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiesz w placówce, w której jesteś leczony.

Gdzie zapisać się na szczepienie?

Jeśli jesteś obecnie w trakcie terapii, zgłoś się do ośrodka, w którym odbywa się leczenie. 

  1. Osoby dializowane: zapisy odbywają się w stacjach dializ.
  2. Pacjenci onkologiczni: 

a) Pacjenci w trakcie czynnej terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni umówić się na szczepienie w swoich ośrodkach onkologicznych. Jednakże w niektórych przypadkach pacjenci mogą umawiać się także w populacyjnych punktach szczepień (zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi dostępnymi na stronie gov.pl).

b) Pacjenci, którzy skończyli terapię onkologiczną po 31 grudnia 2019r. (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) mogą zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień

c) Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, których zakwalifikowano na chemioterapię lub radioterapię, a u których nie rozpoczęto leczenia, powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień lub w ośrodku onkologicznym, po konsultacji z lekarzem prowadzącym (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni).     
 

Jesteś pacjentem onkologicznym i w latach 2020-2021 leczono Cię chemioterapią lub radioterapią?

  1. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie przez Centrum e-Zdrowia. W szczególnych przypadkach e-skierowanie zostanie wystawione przez lekarza prowadzącego. Sprawdź wytyczne na stronie gov.pl. 
  • Jeśli terapia onkologiczna została zakończona po 31 grudnia 2019 r, (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) – sprawdź wytyczne na stronie gov.pl, skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień i umów termin szczepienia. 
  •  Jeśli jesteś w trakcie leczenia - chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane:

– zapoznaj się z wytycznymi, w razie potrzeby skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, zostaniesz zaszczepiony w swoim ośrodku onkologicznym lub wybranym populacyjnym punkcie szczepień.
 

Jesteś pacjentem po przeszczepie komórek, tkanek, narządów i jesteś (lub byłeś) poddany leczeniu immunosupresyjnemu?

  1. Skierowanie na szczepienie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia
  2. Zapoznaj się z wytycznymi dla pacjentów po przeszczepach
  3. Zarejestruj się na szczepienie i umów się na wybrany termin

Jesteś pacjentem poddawanym przewlekłej wentylacji mechanicznej?

  1. Skierowanie na szczepienie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia
  2.  Jeśli możesz samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień – skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień.
  3. Jeśli, ze względu na stan zdrowia, nie możesz być szczepiony poza domem, zgłoś się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz POZ zgłosi potrzebę szczepienia w domu do mobilnego zespołu lub wyjazdowego punktu szczepień. 

Jesteś pacjentem dializowanym?

  1. Skierowanie na szczepienie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia
  2. Zgłoś chęć zaszczepienia w swojej stacji dializ.
  3. Zanim zostaniesz zaszczepiony, lekarz przeprowadzi badanie kwalifikacyjne do szczepienia. 

Jesteś zdiagnozowanym pacjentem onkologicznym, zakwalifikowanym do leczenia chemioterapią lub radioterapią, ale nie rozpocząłeś jeszcze leczenia? Zostałeś zakwalifikowany do przeszczepu, ale jeszcze nie miałeś operacji?

  1. Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem POZ. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz wystawi Ci e-skierowanie na szczepienie. 
  2. Skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień lub ośrodkiem onkologicznym i umów na szczepienie. 
{"register":{"columns":[]}}