W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta

12.05.2021

Szpital ma jednoznaczny obowiązek zapewnienia odpowiedniej do udzielanych świadczeń zdrowotnych obsady lekarskiej. Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta zaprezentowane w decyzji stwierdzającej naruszenie zbiorowych praw pacjentów potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Rzecznik uznał, że jeden z dużych szpitali w województwie podkarpackim naruszał zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Polegało to na braku zapewnienia na przestrzeni kilku miesięcy obsady lekarskiej w poszczególnych dniach w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. Skutkiem tego było wstrzymanie w tym czasie udzielania pacjentom pomocy medycznej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w godzinach nocnych i w dni świąteczne.

Szpital nie zgodził się ze stanowiskiem Rzecznika i zaskarżył wydaną decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd decyzję uchylił, powołując się na wyjątkowe okoliczności związane z trwającym wówczas protestem lekarzy. W wyniku wniesionej przez Rzecznika skargi kasacyjnej Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok i oddalił skargę szpitala na wydaną decyzję (sygn. II OSK 424/20).

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Rzecznika, że wcześniej zaplanowana i systematycznie prowadzona ogólnopolska akcja protestacyjna nie była zdarzeniem nieprzewidywalnym, a tym samym nie stanowiła rodzaju siły wyższej. Liczba zatrudnionych lekarzy powinna być dostoswana do potrzeby zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych, a obowiązkiem szpitala było takie zorganizowanie udzielania tych świadczeń, by móc zapewnić opiekę pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia.

Praktyki stwierdzone przez Rzecznika naruszały zatem zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

{"register":{"columns":[]}}