Obcokrajowcy w szpitalach psychiatrycznych wspierani przez Rzecznika
12.08.2020
Kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy pobytu. W polskich szpitalach psychiatrycznych przebywają obywatele innych państw. Leczenie w innym kraju jest trudne z wielu względów, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta wspiera obcokrajowców leczonych w szpitalach psychiatrycznych w Polsce.
Bariera językowa
Właściwa komunikacja między pacjentem a personelem medycznym jest bardzo ważna dla zrozumienia problemów zdrowotnych i skuteczności ich leczenia. Bariery komunikacyjne pojawiły się w przypadku obywatelki Sudanu, która trafiła do szpitala psychiatrycznego z ośrodka dla uchodźców. Dzięki zaangażowaniu personelu i Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego udało się nawiązać z pacjentką kontakt i udzielić skutecznej pomocy.
Procedury prawne
Wyzwaniem dla obcokrajowców jest właściwe zrozumienie procedur prawnych związanych w szczególności z przyjęciem do szpitala psychiatrycznego bez zgody. Z takim problemem mierzył się młody obywatel Korei Południowej, który trafił na obserwację do szpitala na południu Polski. Nie komunikował się w języku polskim, słabo porozumiewał się w języku angielskim. Trudno było mu wytłumaczyć, dlaczego znalazł się wbrew swojej woli w szpitalu psychiatrycznym w Polsce. Aby pomóc młodemu Koreańczykowi, Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego nawiązał kontakt z Ambasadą Korei Południowej w Polsce, a następnie towarzyszył Sekretarzowi koreańskiej placówki dyplomatycznej, który odwiedził swojego rodaka. Sekretarz Ambasady, ordynator oddziału psychiatrycznego oraz pracownik naszego Biura szczegółowo wyjaśnili pacjentowi jego sytuację zdrowotną i prawną. Zorganizowali ponadto przyjazd rodziny pacjenta, dzięki czemu po kilku dniach mógł pacjent opuścił szpital pod opieką swoich bliskich w celu dalszego leczenia w bliższym mu kręgu kulturowym.
Wyzwania socjalne
Leczenie w szpitalu psychiatrycznym może rozpocząć się bardzo niespodziewanie. W takiej sytuacji znalazła się obywatelka Francji. Pogorszenie stanu zdrowia sprawiło, że została ona bez środków do życia, zagubiła ponadto swoje dokumenty. W takim stanie trafiła do oddziału psychiatrycznego. Losem pacjentki zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Poinformowaliśmy o jej sytuacji miejscowy ośrodek pomocy społecznej. Jego pracownicy w obecności tłumacza języka francuskiego spotkali się z obywatelką Francji, przekazali jej produkty żywnościowe, środki higieniczne i odzież, wdrożyli również procedury niezbędne do wyrobienia dokumentu tożsamości.
Podkreślenia wymaga dobra współpraca personelu szpitali psychiatrycznych z Rzecznikami Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego na rzecz obcokrajowców doświadczających kryzysu psychicznego. W sprawach wymagających interwencji, obywatele innych państw leczeni psychiatrycznie w Polsce mogą zawsze liczyć na nasze wsparcie.
Zachęcamy też do zapoznania się z zasadami finansowania leczenia obcokrajowców w Polsce:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/finansowanie-leczenia-cudzoziemcow-w-polsce