Pacjent w podstawowej opiece zdrowotnej
12.09.2022
Zapraszamy na film edukacyjno-informacyjny, pokazujący funkcjonowanie placówki podstawowej opieki zdrowotnej.
Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) to powszechnie dostępna, najważniejsza część systemu ochrony zdrowia. POZ powinna zapewniać kompleksową opiekę zdrowotną nad pacjentem oraz jego rodziną. Celem POZ jest ocena potrzeb objętej opieką populacji, ustalenie priorytetów zdrowotnych oraz działań profilaktycznych. Uzyskanie świadczeń zdrowotnych w POZ wiąże się ze złożeniem deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ przez deklarację wyboru. Jest to specjalny formularz, który można złożyć stacjonarnie w wybranej przez siebie placówce POZ lub elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta.
Jak wskazano powyżej, POZ to fundament udzielanych świadczeń zdrowotnych. Świadczenia udzielane są w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie, poradni lub przychodni), a w przypadkach uzasadnionych medycznie, także w domu pacjenta (również w domu pomocy społecznej). Obejmują także profilaktyczną opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowaną przez pielęgniarkę/higienistkę w środowisku nauczania i wychowania.
Świadczenia POZ udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Świadczenia profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy), w godzinach lekcyjnych, zgodnie z harmonogramem pracy szkół.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ dostępne są w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego, oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
Na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą zapisać się osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej lub drogą elektroniczną. Każdy ubezpieczony pacjent ma prawo zapisać się na wizytę w placówce – w której złożył deklarację wyboru – dowolnego dnia w godzinach pracy placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodnie zobowiązane są zapewnić rejestrację pacjentów na podstawie zgłoszenia we wszystkich ww. formach. W jaki sposób zapisać się do lekarza rodzinnego? Zajrzyj tutaj
Pacjent w podstawowej opiece zdrowotnej powinien czuć się komfotowo i bezpiecznie – dlatego przestrzeganie jego praw i wszelkich związanych z nim procedur jest istotne. Pacjent powinien mieć poczucie współodpowiedzialności, tak by rozumiał swój wpływ na właściwy przebieg leczenia i stosował się do zaleceń, np. przestrzegania diety czy aktywności fizycznej.