W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Po pierwsze pacjent – działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz poprawy jakości usług zdrowotnych”, finansowany z Funduszy Europejskich.

03.03.2021

Po pierwsze pacjent

Nie wszyscy pacjenci są świadomi swoich praw. Napotykają problemy w ich egzekwowaniu. Wynika to m.in. z niejednolitego podejścia personelu medycznego i podmiotów leczniczych do praw pacjenta. Właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchamia projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, w którym Rzecznik Praw Pacjenta będzie szkolić personel medyczny ze znajomości takich przepisów.

Bardzo się cieszę z przyznanych środków. Wszyscy wiemy, że musimy wiele zmienić, by system ochrony zdrowia był bardziej dostępny, bezpieczny i przyjazny dla pacjentów. Chcemy, aby pacjent nie tylko miał realny dostęp do świadczeń medycznych, ale też czuł się bezpiecznie w czasie całego procesu terapeutycznego. I w tym obszarze niezbędna jest edukacja na linii lekarz – pacjent – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji personelu medycznego w zakresie przestrzegania praw pacjentów oraz poprawa standardów w tym obszarze, zarówno w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jak i w szpitalnictwie. Szkolenia będą wsparte fachowymi publikacjami. Tym samym działania projektowe skierowane są do pracowników podmiotów leczniczych między innymi do lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych jak i personelu administracyjnego.

- Jestem przekonany, że podniesienie poziomu umiejętności i kwalifikacji personelu zaangażowanego w proces udzielania świadczeń, zwiększy bezpieczeństwo pacjenta na całej ścieżce procesu diagnostyczno-terapeutycznego i poprawi jakość oferowanej opieki - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Projekt obejmuje także działania mające na celu podniesienie kompetencji pracowników biura Rzecznika Praw Pacjenta, między innymi poprzez wdrożenie systemu e-learningu.

Łącznie, dzięki realizacji projektu 1540 osób i 400 podmiotów leczniczych zostanie objętych różnymi formami wsparcia.

Zadaniem Rzecznika Praw Pacjenta jest nie tylko interwencja w przypadkach nieprzestrzegania praw pacjentów, ale także edukacja skierowana do pracowników podmiotów leczniczych, nie tylko z samych praw pacjentów, ale również skutecznej komunikacji na linii personel medyczny - pacjent.

Niezwykle istotne są działania edukacyjne. Świadomy swoich praw pacjent, będzie partnerem dla lekarza, będzie podejmował decyzje dotyczące własnego zdrowia, lepiej zrozumie zalecenia i proces leczenia. Badania pokazują, że ustalenie zasad postępowania z pacjentem zwiększa szanse na uzyskanie oczekiwanego efektu zdrowotnego oraz prowadzi do budowania zaufania, do podjętych działań terapeutycznych. Przyznane środki z funduszy europejskich pozwolą na działania zwiększające podniesienie świadomości personelu medycznego w tym obszarze – wskazał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Końcowymi beneficjentami działań projektowych będą pacjenci, których prawa pacjenta powinny być przestrzegane na jak najwyższym poziomie bez względu na to w jakim miejscu korzystają ze świadczeń zdrowotnych. Dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia możliwa będzie realizacja tak ważnego społecznie projektu – dodał Rzecznik Praw Pacjenta

Projekt został zatwierdzony do dofinansowania w ramach działania 5.2. Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Całkowita wartość dofinansowania to 4 528 561,62 z tego, z budżetu Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, wynosi 4 017 549,19. Projekt będzie realizowany do 31.12.2022 roku.

{"register":{"columns":[]}}