W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie konferencji "Bezpieczeństwo Pacjenta"

27.04.2022

22 kwietnia 2022 r. odbyła się konferencja organizowana przez Rzecznika Praw Pacjenta i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Eksperci, decydenci i przedstawiciele organizacji pacjentów dyskutowali nad kształtem ustawy o bezpieczeństwie i jakości w ochronie zdrowia. "Myślę, że jest to jedna z najważniejszych ustaw dotyczących systemu. Mam nadzieję, że zostanie wdrożona jak najszybciej" - zaznaczył podczas wystąpienia Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Konferencja_Bezpieczeństwo_MZ_RPP

Wydarzenie miało miejsce w sali wykładowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w dyskusjach udział wzięli, m.in.: Minister Zdrowia - Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Filip Nowak, Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec, JM Rektor GUM-edu prof. Marcin Gruchała i Dyrektor Naczelny UCK Jakub Kraszewski. Konferencję poprowadził Jakub Gołąb, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura Rzecznika Praw Pacjenta. 

Otwierając konferencję prof. Marcin Gruchała podkreślił, że „bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa pacjenta jest zaangażowanie pacjenta i traktowanie go jako partnera. Jest to coś, czego nasi studenci muszą uczyć się już na studiach, w murach szpitali klinicznych”. 

Minister Zdrowia - Adam Niedzielski, wskazał na konieczność zapewnienia jak najwyższej jakości opieki zdrowotnej. „Zagadnienie bezpieczeństwa pacjenta to temat, który musi być coraz bardziej eksponowany. Jest to punkt przełomowy – zaczynamy mówić, że bezpieczeństwo i jakość muszą być w centrum uwagi. Mamy projekt ustawy o jakości. To nie jest łatwy projekt. Jest to ustawa, która budzi emocje zarówno w naszym środowisku, jak i poza nim” dodał Adam Niedzielski. Jak zapowiedział Minister Zdrowia, ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma być procedowana jeszcze  w tym roku, a jej zapisy powinny wejść w życie w 2023 r. 

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu podkreślił korzyści wynikające z powstania funduszu kompensacyjnego szczepień ochronnych, upatrując w tym pierwszego kroku w stronę stawiania pacjenta w centrum systemu. „Jakość powinna być na pierwszym miejscu, powinniśmy ją właściwie weryfikować i sprawdzać. Bezpieczeństwo pacjenta jest też związane z właściwym zarządzaniem i komunikacją. Nie powinniśmy koncentrować się na tym, kto popełnił błąd, ale jak go naprawić i wyeliminować. Fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych jest po to, aby pacjenci w łatwy sposób mogli otrzymać należną kwotę zadośćuczynienia”.
Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, jak i Rektor UCK wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat obecnego stanu bezpieczeństwa pacjenta w Polsce. Uczestniczył w nim też Filip Nowak - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektor Naczelny UCK - Jakub Kraszewski oraz Prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci - Pani Magdalena Kołodziej. Wszyscy prelegenci byli zgodni co do potrzeby jak najszybszego wdrożenia w życie przepisów ustawy o jakości.

W drugim panelu przedstawiciele placówek medycznych wypowiadali się na temat bezpieczeństwa pacjenta w kontekście doświadczeń polskich szpitali. Do rozmowy zaproszeni zostali: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak - Dyrektor ds. Lecznictwa UCK, dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek - Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Róża Imianowska - kierownik Działu Audytu i Kontroli, Dariusz Szplit - kierownik Zespołu Oceny i Wdrożeń Technologii Medycznych, prof. Jarosław Kobiela z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Anna Tybińkowska - pełnomocnik lekarza naczelnego UCK 
ds. ekonomicznych.

O wypowiedź poproszony został Michał Bedlicki - Zastępca Dyrektora Centrum Monitorowania Jakości. Specjaliści omówili kwestie takie jak: system analizy niezgodności, wewnętrzne postępowania służące weryfikacji prawidłowości działań, funkcjonowanie wielodyscyplinarnych zespołów medycznych oraz standardy zarządzania ryzykiem i raportowania zdarzeń niepożądanych. 

Panel trzeci, prowadzony przez prof. Dorotę Karkowską z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczył kultury bezpieczeństwa pacjenta. Uczestniczyli w nim: Tomasz Młynarski - Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka - Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, prof. Wiesław Cubała - kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Barbara Kubić-Marlewska z Działu Audytu i Kontroli, Dyrektor Naczelny UCK - Jakub Kraszewski, Stanisław Iwańczak, Pełnomocnik Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Pacjentów z Katowickiego Centrum Onkologii oraz Anna Rulkiewicz - Prezes Grupy LUX MED. Prelegenci omówili temat kompensacji szkód wynikłych ze zdarzeń medycznych, kwestię bezpieczeństwa pacjenta w placówkach medycznych, współpracę na linii pacjent - zespół medyczny, zagadnienia związane z monitoringiem wizyjnym w podmiotach leczniczych, a także odpowiedzialność szpitala za bezpieczeństwo chorych w dobie pandemii COVID-19.

W ostatniej części dyskutowano o przyszłości bezpieczeństwa pacjenta oraz wyzwaniach stojących przed pracownikami ochrony zdrowia. Reprezentujące GUMed specjalistki z Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego: Miłosława Zagłoba i kierownik jednostki dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni przybliżyły temat bezpieczeństwa farmakoterapii. Wskazały również na wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się system ochrony zdrowia w kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Prof. Dorota Karkowska opowiedziała o poszanowaniu praw pacjenta w ramach opieki okołoporodowej, Jakub Adamski - Dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Biura Rzecznika Praw Pacjenta zwrócił uwagę na raportowanie zdarzeń niepożądanych przez pacjentów, mecenas Jolanta Budzowska - partner w Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy - Radcowie Prawni - omówiła temat najczęstszych roszczeń pacjentów w związku z leczeniem, a Stanisław Maćkowiak - Prezes Federacji Pacjentów Polskich przybliżył kwestię bezpieczeństwa pacjentów 
z chorobami rzadkimi.

Na kanwie konferencji Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował też o utworzeniu czasopisma naukowego "Bezpieczeństwo pacjenta", którego pierwszy numer zostanie opublikowany jeszcze w tym roku. Czasopismo będzie przeznaczone dla członków akademii, zarządzających podmiotami leczniczymi, osób wykonujące zawody medyczne, ale również wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa pacjenta.
Dyskusje i wystąpienia w toku Konferencji przyniosły wiele cennych i inspirujących wniosków. Spotkanie pokazało także, jak potrzebne jest kontynuowanie dialogu przedstawicieli różnych środowisk na temat bezpieczeństwa pacjenta. Z tego względu, planowane jest cykliczna organizacja wydarzenia. Z radością spotkamy Państwa podczas kolejnej konferencji.

Wszystkim zaproszonym gościom, słuchaczom, ale przede wszystkim poproszonym o pomoc prelegentom - serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. 

Pełny zapis filmowy konferencji dostępny jest TUTAJ.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}