Pomniejszanie wynagrodzenia lekarzy w wyniku zlecania pacjentom badań - decyzja Rzecznika Praw Pacjenta
14.08.2020
Pierwsza placówka medyczna wykonała decyzję Rzecznika Praw Pacjenta i zaniechała w całości stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów w zakresie obciążania lekarzy kosztami zleconych przez nich badań.
Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że organizacja procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w ramach umowy z NFZ) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przewidująca, że świadczeń tych udzielają lekarze, którzy muszą ponieść koszty (na podstawie postanowień umownych) zleconych pacjentom badań diagnostycznych, w tym laboratoryjnych, stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej i udzielanych z należytą starannością (art. 6 ust. 1 i art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
Przychodnia, zgodnie z decyzją, zaproponowała wszystkim lekarzom, których umowy przewidywały ponoszenie kosztów zleconych badań, zawarcie aneksów do tych umów i uchylenie zakwestionowanych postanowień. Lekarz zgodzili się na nowe warunki pracy.
Jednocześnie należy zauważyć, że każdą sprawę Rzecznik Praw Pacjenta bada indywidualnie, gdyż każda w określonych aspektach się od siebie różni (przykładowo są stosowane różne konstrukcie postanowień umownych), a ocena w zakresie naruszenia zbiorowych praw pacjenta będzie stanowiła – w najbliższych dniach i tygodniach – przedmiot odrębnych decyzji.