Leczenie amantadyną - działania Rzecznika Praw Pacjenta
30.06.2021
Odnosząc się do publikowanych informacji i pytań dotyczących stosowania amantadyny w przebiegu COVID19 informujemy, że Rzecznik Praw Pacjenta ma obowiązek weryfikować wszystkie, docierające do niego sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.
Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta docierały niepokojące informacje, dotyczące stosowania amantadyny poza wskazaniami wynikającymi z Charakterystyki Produktu Leczniczego. Wnioski dotyczące tych działań przekazał Rzecznikowi także Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jako instytucja działająca w interesie ochrony praw pacjenta, jesteśmy zobowiązani do rzetelnego wyjaśnienia faktów w sprawie. W tym celu:
1. RPP wystąpił do NFZ o dane dzieci, którym podawano lek, a także o dane pacjentów, którzy mieli mieć podawany ww. lek bez potwierdzenia zakażenia koronawirusem.
2. RPP wystąpił do podmiotu leczniczego „Optima” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z prośbą o przekazanie wyjaśnień co do kwestii formalnych, związanych z leczeniem pacjentów ww. lekiem, tj.:
a) czy pacjenci są informowani, że stosowanie produktu Viregyt K w przebiegu COVID-19 nie jest wskazane w Charakterystyce Produktu Leczniczego;
b) czy ordynuje się lek dzieciom;
c) dlaczego lek był ordynowany pacjentom, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa oraz tym, którzy w ogóle nie mieli wykonanego testu.
Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się także do konsultantów krajowych w dziedzinach: medycyny rodzinnej oraz chorób zakaźnych, tj. odpowiednio dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas oraz Prof. Andrzeja Horbana, o opinię, czy leczenie ww. lekiem choroby COVID-19 jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną, czy w toku tego leczenia można lek podawać dzieciom oraz czy można stosować znacznie większe dawki leku. Z odpowiedzi przesłanych przez konsultantów wynika, że lek Vigeryt K nie jest zalecany w przebiegu Covid-19, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Leczenie choroby COVID-19 tym lekiem nie jest też zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Przypominamy też, że badania kliniczne finansowane przez Agencję Badań Medycznych, dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19, nie zostały jeszcze ukończone.
Opierając się na zebranym materiale, w tym na piśmie podmiotu leczniczego „Optima” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w którym placówka nie odniosła się do pytań Rzecznika Praw Pacjenta, postanowiono o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez ww. podmiot leczniczy. O przebiegu postępowania, wnioskach i dalszych krokach będziemy informować na bieżąco.