W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RPP stwierdził naruszenie praw pacjenta z chorobą Alzheimera w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim

29.03.2021

17 lutego 2021 r. pacjenta splątanego ze zdiagnozowaną chorobą Alzhaimera wypisano do domu, nie informując o tym fakcie jego rodziny. Mężczyzna wyszedł z budynku szpitala, ale do domu nie dotarł. W poszukiwania seniora zaangażowała się rodzina, policja oraz mieszkańcy okolic. Zwłoki pacjenta znaleziono 21 lutego 2021 r. w pobliżu szpitala.

O wszczęciu postępowania w tej sprawie informowaliśmy na stronie www.rpp.gov.pl

Jak wynika ze zgromadzonego materiału, lekarz - pomimo świadomości, że pacjent jest osobą niesamodzielną - wypisał mężczyznę ze szpitala. Nie powiadomił  o tym fakcie rodziny pacjenta, choć miał numer telefonu do jego bliskich. Lekarz zlekceważył wyniki badań zleconych neurochirurga, który wskazał, że pacjent jest osobą niesamodzielną - niezorientowany allopsychicznie, splątany.

W sytuacji, gdy świadomość pacjenta jest zniesiona, oświadczenie woli w zakresie żądania wypisu należy uznać za nieważne. Lekarz powinien przynajmniej skonsultować sprawę z innym specjalistą lub skierować sprawę wypisu do sądu opiekuńczego i zwrócić się do personelu medycznego na odcinku obserwacyjnym o wzmożoną opiekę nad pacjentem.

Bardzo poważne zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta budzi także procedura postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie COVID-19. Pacjent powinien zostać umieszczony w izolatce do czasu uzyskania wyniku testu., co nie miało miejsca w tym przypadku. Ponadto, pan został wypisany ze szpitala w czasie, gdy nie był jeszcze znany wynik testu, który okazał się dodatni. Takie działanie jest niezwykle nieodpowiedzialne, ponieważ stwierdzony COVID-19 stanowił zagrożenie dla samego pacjenta, ale także innych osób, które miały z nim styczność.

Szpital w wyjaśnieniach skierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta poinformował o wdrożeniu szeregu działań naprawczych. Zwolniono lekarza wypisującego pacjenta, nałożono na niego także karę finansową. Powiadomiono Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego przez lekarza. Sprawę zgłoszono także do Wojewódzkiego Konsultanta ds. Ratownictwa Medycznego, przeprowadzono zebranie z personelem SOR-i szpitala oraz kadrą kierowniczą w celu omówienia zdarzenia. 

Mając na uwadze, że szpital wdrożył szereg działań mających zapobiec wystąpieniu podobnej tragedii w przyszłości, Rzecznik Praw Pacjenta wniósł o:

  1. Zapoznanie podległego personelu z nieprawidłowościami stwierdzonymi w rozstrzygnięciu z 12 marca 2021 r., celem zapobiegnięcia ich wystąpieniu w przyszłości.
  2.  Pouczenie podległego personelu medycznego o prawie pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,
  3. Sformułowanie i przesłanie do wiadomości Rzecznika Praw Pacjenta regulaminu wypisu osób, które nie są formalnie ubezwłasnowolnione, ale stan ich zdrowia budzi wątpliwości i nie jest pewne, czy mogą samodzielnie opuścić szpital.
  4. Rozważenie możliwości wypłaty małżonce zmarłego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę z tytułu naruszenia praw pacjenta.

 

Podstawa prawna
[1] Art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
[2] Art. 53 ust. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

 

{"register":{"columns":[]}}