W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzecznik Praw Pacjenta. Film na 100-lecie służby cywilnej

11.11.2022

Z okazji obchodów 100-lecia służby cywilnej w Polsce oraz Dnia Służby Cywilnej mamy przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia krótkiego filmu o Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

100-lecie służby cywilnej

Droga do powstania instytucji Rzecznika Praw Pacjenta rozpoczęła się w styczniu 2008 r., kiedy to w wyniku analiz i rekomendacji powstała potrzeba instytucjonalizacji praw pacjenta oraz utworzenie organu reprezentującego pacjenta i stojącego na straży jego praw.

W wyniku prac nad ustawą o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta, 6 listopada 2008 r. Sejm RP uchwalił ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w wchodzącą w skład pakietu ustaw zdrowotnych, których celem była reforma systemu ochrony zdrowia.

Setki tysięcy spraw, z którymi zgłaszali się Pacjenci od momentu powołania urzędu Rzecznika pokazały jak potrzebna jest to instytucja. Rzecznik dąży do tego, by każdy Pacjent w Polsce był właściwie traktowany, by prawa pacjenta były przestrzegane. Każdego dnia za pośrednictwem infolinii Rzecznika Praw Pacjenta udzielanych jest kilkaset porad. Codziennie Rzecznik wszczyna postępowania wyjaśniające, wydaje decyzje w sprawach indywidualnych oraz zbiorowych, a podlegli mu Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego niosą pomoc Pacjentom wymagającym szczególnej opieki, bezpośrednio w placówkach medycznych.

Rzecznik Praw Pacjenta stoi na straży, by prawo do ochrony zdrowia każdego obywatela było przestrzegane, niezależnie od jego sytuacji materialnej, poglądów czy pochodzenia. Ochrona zdrowia jest inwestycją, która długofalowo wpływa na podniesienie komfortu życia obywateli.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}