W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzecznik Praw Pacjenta i Główny Inspektor Sanitarny podpisali porozumienie o współpracy

24.07.2024

Bezpieczeństwo pacjentów i jakość świadczonych usług to najważniejszy element porozumienia podpisanego 23 lipca 2024 r. przez Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dr n.med. Pawła Grzesiowskiego.

Podpisanie_porozumienia_RPP_GIS

Porozumienie zobowiązuje organy Rzecznika Praw Pacjenta oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej do współpracy, szczególnie w zakresie zapobiegania zakażeniom szpitalnym, promocji szczepień ochronnych oraz zapewniania bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych.

Warto podkreślić, że wszystkie trzy obszary są niezwykle ważne z punktu widzenia działalności zarówno Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Z danych Biura Rzecznika Praw Pacjenta wynika, iż 26% wszystkich zgłoszonych do RPP zdarzeń niepożądanych stanowiły te, dotyczące zakażeń szpitalnych.
Z kolei blisko 14% wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych dotyczy wprost zakażeń szpitalnych.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił podczas spotkania prasowego po podpisaniu Porozumienia, wagę szczepień ochronnych oraz rolę budowania koalicji na rzecz zwiększenia liczby zaszczepionych dzieci. Te działania będą podejmowane wspólnie przez Rzecznika Praw Pacjenta i GIS.

Rzecznik Praw Pacjenta i Główny Inspektor Sanitarny zobowiązali się do współpracy w zakresie m.in.:

  • popularyzowania wiedzy o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych personelu medycznego oraz pacjentów;
  • promowania podmiotów leczniczych, które realizują dobre praktyki w zakresie monitorowania i rejestrowania zakażeń szpitalnych oraz ograniczania ich występowania;
  • promowania jednostek leczniczych popularyzujących wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych przez pacjentów i personel;
  • wspólnej analizy zbieranych danych o zakażeniach szpitalnych;
  • wzajemnej wymiany informacji na temat wyników urzędowych kontroli oraz wykrytych nieprawidłowości w zakresie nadzoru sanitarnego, bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych i przestrzegania praw pacjenta.

 

{"register":{"columns":[]}}