Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością
Rzecznik Praw pacjenta objął patronatem honorowym wydarzenie „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”.
5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W tym dniu Fundacja „APROBATA” we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa zorganizuje wydarzenie „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”.
Celem wydarzenia jest pokazanie, że mieszkańcy Miasta Rzeszowa wraz z przedstawicielami administracji lokalnej, środowiska rzeszowskich NGO-sów działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, są społeczeństwem otwartym na ludzkie potrzeby, w którym każda osoba jest pełnoprawnym uczestnikiem naszej społeczności.
Od godz. 9.00-11.45 w Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. 3-go Maja 13, Rzeszów odbędzie się II Debata z udziałem Konrada Fijołka Prezydenta Miasta Rzeszowa, gdzie pragniemy przedstawiać jak żyje się w Rzeszowie osobom z niepełnosprawnością, zaprezentujemy innowacyjny projekt dla osób z niepełnosprawnością oraz ogłosimy Plebiscyt Rzeszowscy Siłacze, to MY.
Na stoiskach informacyjnych informacji będą udzielać przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydziału Polityki Społecznej, NFZ Podkarpacki Oddział w Rzeszowie, ZUS Oddział w Rzeszowie, Fundacja Aktywizacja Oddział w Rzeszowie.
O godz. 12.00 r., na ul. 3 Maja 13 po raz pierwszy w Rzeszowie odbędzie się Marsz „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” - przejdziemy ulicą Tadeusza Kościuszki, dotrzemy do studni na płycie Rynku, po czym wrócimy pod siedzibę Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab Urzędu Miasta Rzeszowa, gdzie utworzymy żywy łańcuch „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” w ramach solidarności i wspólnej integracji
Bądź spoiwem w naszym wspólnym żywym łańcuchu „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”. Co roku naszym celem będzie utworzenie coraz dłuższego żywego łańcucha życia.
Od godz. 11.30- 15.00 na ul. 3 Maja 13 zapraszamy na Stoiska „poczuj – poznaj”, umożliwiające zdobycie praktycznej wiedzy na temat osób z niepełnosprawnościami. Będzie można między innymi przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać wyznaczoną trasą, a także zmierzyć pomiar poziomu cukru i zapoznać się ze sprzętem rehabilitacyjnym.
Będzie też można zapoznać się z ofertą dla kandydatów na studia ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością.
Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy przez Panią Katarzynę Hul, oraz zapewniamy wolontariuszy- asystentów.
- Pierwsza publikacja:
- 04.05.2022 12:30 Paulina Szkiełkowska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Paulina Szkiełkowska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością | 1.0 | 04.05.2022 12:30 Paulina Szkiełkowska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP