W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senior w centrum uwagi

28.10.2020

Senior w centrum uwagi

Rzecznik Praw Pacjenta objął Patronatem Honorowym projekt edukacyjny "Senior w centrum uwagi" realizowany  przez portal: www.pacjentilekarz.pl.


Projekt dedykowany jest pacjentom-seniorom oraz ich rodzinom i dotyczy zagadnień związanych z profilaktyką, pielęgnacją i leczeniem osób starszych.


Czas epidemii COVID-19 uświadomił nam jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, zwłaszcza tym powyżej 60 roku życia. Okazało się bowiem, że osoby starsze znalazły się w grupie narażonej na najpoważniejsze skutki zakażenia koronawirusem.


Twarzą kampanii został prof. Jerzy Stuhr, aktor, reżyser filmowy i teatralny, który 12 lipca doznał udaru mózgu. Podkreśla on, że szybka interwencja uratowała go i praktycznie nie ma żadnych skutków przebytego udaru.


Kampania wspiera następujące obszary terapeutyczne:

  •  UDAR MÓZGU - KLUCZOWY JEST CZAS

Co roku 80-90 tysięcy Polaków doznaje udaru mózgu. Choroba ta może dotknąć każdego, chociaż najbardziej narażone są osoby z określonymi czynnikami ryzyka. Na szczęście, na większość z nich mamy wpływ. Udar mózgu można skutecznie leczyć, jednak kluczowy dla powodzenia terapii jest czas.

 

  •  SZCZEPIENIE PRZECIW GRYPIE – PREWENCJA UDARU MÓZGU

Badania naukowe potwierdzają związek pomiędzy zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu a grypą. Szczepienie przeciw grypie może stanowić prewencję przed wystąpieniem udaru mózgu -
redukuje ryzyko aż o 54 proc.

 

  • NADCIŚNIENIE TĘTNICZE – POTRZEBA REGULARNEGO PRZYJMOWANIA LEKÓW

Seniorzy są szczególnie narażeni na powikłania związane z nieleczonym lub źle leczonym nadciśnieniem tętniczym. Jaka zatem powinna być optymalna terapia nadciśnienia tętniczego u osób w podeszłym wieku?

 

  • UDAR MÓZGU – INTERWENCYJNA PROFILAKTYKA

Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka ma na celu zmniejszenie ryzyka udaru mózgu poprzez eliminację potencjalnego źródła zatorowości. W Polsce jest on przeznaczony przede wszystkim dla chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków, czynnikami ryzyka udaru mózgu oraz przeciwwskazaniami do przewlekłego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych.

 

  • ZAĆMA – CHOROBA WIEKU PODESZŁEGO

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest najczęstszą przyczyną upośledzenia narządu wzroku, która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Przeważnie diagnozuje się ją u osób starszych. Choć grozi ślepotą, zaćmę można skutecznie leczyć.

 

  • DIETA SENIORA

Podwyższone stężenie cholesterolu przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów, ale prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Może to prowadzić do chorób serca i miażdżycy tętnic, a w konsekwencji do udarów mózgu i zawałów mięśnia sercowego.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.10.2020 11:53 Karolina Barańczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Joanna Niewiadomska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Senior w centrum uwagi 1.0 28.10.2020 11:53 Karolina Barańczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}