Sprawozdanie Rzecznika Praw Pacjenta za 2019 r. przyjęte przez Radę Ministrów
17.08.2020
W dniu 17 lipca 2020 r. zostało przyjęte przez Radę Ministrów i przekazane do Sejmu RP Sprawozdanie Rzecznika Praw Pacjenta dotyczące przestrzegania praw pacjenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.
Powyższy dokument jest całościową diagnozą stanu przestrzegania praw pacjenta w systemie ochrony zdrowia na terytorium kraju w roku 2019. Zawiera informacje o działaniach Rzecznika oraz przedstawia mapę problemów pojawiających się w całym obszarze systemu ochrony zdrowia w Polsce.
W 2019 roku do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 86 114 spraw, sygnałów oraz zapytań kierowanych pisemnie, e-mailowo oraz za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.
Jak wynika z danych zawartych w sprawozdaniu stopień przestrzegania praw pacjenta wciąż nie jest na satysfakcjonującym poziomie. Kolejny rok prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych jest prawem naruszanym w stopniu najwyższym. Prawo to jest ważne gdyż odzwierciedla realizacje podstawowego prawa każdego do ochrony zdrowia, zawartego w art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Pozytywnym sygnałem jest wysoki procent (86%) wykonywania przez świadczeniodawców zaleceń Rzecznika, wydanych po stwierdzeniu naruszenia praw pacjenta zarówno w postępowaniach indywidulanych jak też zbiorowych.
Z treści Sprawozdania dowiemy się o podjęciu współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz pacjentów w ramach Rady Organizacji Pacjentów, Radą Ekspertów, w której skład wchodzą autorytety medyczne z różnych dziedzin medycyny i Radą Młodych Ekspertów, która jest organem doradczym z zakresu ochrony zdrowia psychicznego.
Zachęcamy do zapoznania się treścią Sprawozdania i analizy trendów w zakresie przestrzegania praw pacjenta w Polsce.
Materiały
Sprawozdanie za 2019 roksprawozdanie_2019.pdf 1.54MB