Stwierdzenie naruszenia praw pacjenta przez Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu
12.06.2023
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że w Szpitalu w Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjenta. Po otrzymaniu informacji o tym tragicznym zdarzeniu niezwłocznie zostały podjęte działania z urzędu. W sprawie skorzystano z opinii Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. dr hab. Krzysztofa Czajkowskiego, a także z opinii wewnętrznego eksperta dr n. med. Moniki Sadowskiej.
I. W tej sprawie stwierdziliśmy naruszenie praw pacjenta do:
- Świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, świadczeń zdrowotnych związanych z porodem, świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością (art. 6 ust. 1, art. 7 ust. 1 i 2, art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zwana dalej ustawą).
- Informacji o swoim stanie zdrowia, w tym rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy).
- Dokumentacji medycznej (art. 23 ust. 1 ustawy).
W toku postępowania wykazano szereg nieprawidłowości, które wystąpiły w trakcie pobytu pacjentki na oddziale szpitala w Nowym Targu. W chwili przyjęcia pacjentki do szpitala wykonano badania diagnostyczne, w tym USG, zlecono antybiotyk dożylnie.
W kolejnych dniach:
- nie podjęto żadnych dodatkowych działań wobec narastającego CRP;
- nie wdrożono na czas adekwatnej antybiotykoterapii w związku z rozwijającym się stanem zapalnym
- nie zaproponowano pacjentce indukcji poronienia w dniu 22 maja (dzień po przyjęciu do szpitala) wobec narastającego CRP;
- nie prowadzono prawidłowego nadzoru stanu ogólnego i położniczego oraz nie wdrożono właściwego postępowania terapeutycznego we właściwym czasie w związku z pogarszającym się stanem zdrowia pacjentki z 23/24.05.2023 roku.
Nadzór nad ciężarną nie był prowadzony zgodnie z zachowaniem należytej staranności i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
II. Zalecenia Rzecznika Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta, w piśmie skierowanym do szpitala, w którego działalności stwierdził naruszenie praw pacjenta, sformułował następujące zalecenia i wniósł o:
- Opracowanie procedur dotyczących:
- Wdrożenia zasad postępowania w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu kobiety, tj. w sytuacji podejrzenia zakażenia w obrębie jamy macicy, krwotoku.
- Przeszkolenie personelu medycznego w zakresie standardów opieki okołoporodowej.
- Stosowania w praktyce indywidualnego planu terapeutycznego z uwzględnieniem ryzyka położniczego celem zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta.
- Wdrożenia zasad postępowania personelu, w przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego, w tym określenie ryzyka jego wystąpienia, wykrywania oraz natychmiastowego reagowania w celu zminimalizowania jego skutków.
- Opracowania zasad postępowania i sposobu reagowania, w przypadku wystąpienia wartości krytycznych wyników badań laboratoryjnych pacjenta lub przekraczających dopuszczalne zmiany w stosunku do poprzednich wyników.
- Stałego monitorowania i cyklicznego kontrolowania ww. procedur.
2. Przeprowadzenie szkoleń oraz informacji o ich terminach, agend oraz listy osób w nich uczestniczących w następujących zakresach:
- Standardów opieki okołoporodowej, w tym obejmującego udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentkom przebywającym na oddziale położniczo-ginekologicznym w sytuacjach szczególnych.
- Wdrożenie procedur, które zapewnią skuteczną realizację prawa do informacji, w tym przekazywania pacjentom informacji w sposób przystępny, odpowiednio do stanu psychofizycznego, w jakim się znajdują.
- Rzetelnego i właściwego prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
3. Zobowiązanie i pouczenie personelu medycznego podmiotu leczniczego do:
- Podejmowania niezbędnych działań diagnostycznych, w celu określenia stanu zdrowia ciężarnej oraz płodu.
- W przypadku ograniczonych możliwości diagnostycznych lub leczniczych; kierowania pacjentek do ośrodków specjalistycznych.
- Informowania pacjentki o aktualnej sytuacji klinicznej, zaawansowania ciąży oraz dostępnych metodach leczenia w przypadku ograniczonych szans na przeżycie dziecka i jego prawidłowego rozwoju. Decyzję pacjentki należy odnotować w dokumentacji medycznej oraz opatrzyć podpisem pacjentki oraz lekarza specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
4. Skierowanie pisemnych przeprosin do najbliższej rodziny zmarłej pacjentki z tytułu naruszenia praw pacjenta.
Ponadto, Rzecznik Praw Pacjenta wniósł o rozważenie wypłaty zadośćuczynienia dla najbliżej rodziny zmarłej pacjentki, w związku z zawinionym naruszeniem praw pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta całość materiału dowodowego przekaże do właściwych rzeczników odpowiedzialności zawodowej i właściwych organów ścigania celem podjęcia odpowiednich działań.
III. Minister Adam Niedzielski powołał zespół ds. spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży w przypadkach stwierdzenia wystąpienia przesłanek, o których mowa w art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży1.
Przewodniczącym zespołu został prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski – Konsultant Krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. W skład zespołu wchodzą m.in.: prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – Konsultant Krajowy w dziedzinie perinatologii, prof. dr hab. Ewa Helwich – Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. Małgorzata Świątkowska-Freund, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, ponadto dwóch przedstawicieli wskazanych przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej.
Do zadań Zespołu należeć będzie m.in.
- opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży, interpretacja przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży;
- przesłanek konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej;
- sposobów postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia i zdrowia oraz przygotowanie materiałów szkoleniowych dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.
IV. Po zakończonych pracach zespołu – w oparciu o sporządzone rekomendacje – zostaną przeprowadzone cykle szkoleń dla wszystkich placówek szpitalnych z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Będą one przeprowadzane przez Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
1Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. z 2022 r. poz. 1575).