Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
16.09.2022
Każdy z nas, w pewnym momencie swojego życia, staje się pacjentem i zażywa leki w celach profilaktycznych lub leczniczych. Jednak w sytuacji, gdy leki są niewłaściwie przechowywane, przepisywane, wydawane lub podawane mogą pojawić się negatywne skutki zdrowotne.
To właśnie niewłaściwe praktyki i błędy w przyjmowaniu leków są główną przyczyną szkód, których przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, można byłoby uniknąć. Niewłaściwy system nadzoru, czynniki ludzkie, takie jak zmęczenie i braki personelu medycznego, nieodpowiednie warunki przechowywania leków, wpływają na bezpieczeństwo farmakoterapii. Tego rodzaju błędy grożą poważnymi konsekwencjami dla pacjenta: niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Trwająca pandemia COVID-19 znacznie zwiększyła ryzyko pojawiania się błędów w terapii lekowej i związanych z nimi szkód
Z tego powodu zagadnienie bezpieczeństwa stosowania leków zostało wybrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jako temat Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w 2022 r. pod hasłem „Leki bez szkody”.
Globalna kampania WHO „Leki bez szkody” ma za zadanie zachęcić swoich członków do ustalenia priorytetów i podjęcia działań w kluczowych obszarach związanych ze znacznymi szkodami dla pacjentów, które powoduje niewłaściwe stosowanie leków. Należą do nich sytuacje wysokiego ryzyka, zmiany w opiece zdrowotnej, polifarmakoterapia (jednoczesne stosowanie wielu leków) oraz zażywanie pseudo-leków. Z uwagi na poważne zakłócenia w realizacji świadczeń zdrowotnych, podczas trwania pandemii COVID-19, kampania skupia się w szczególności na konsekwencjach pandemii dla bezpieczeństwa farmakoterapii.
Cele Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w 2022 r:
- Zwiększenie świadomości na temat konsekwencji spowodowanych błędami w stosowaniu leków i niebezpiecznymi praktykami. Wskazanie pilnych działań, które będą miały na celu poprawę bezpieczeństwa w tym zakresie.
- Zaangażowanie kluczowych interesariuszy i partnerów w działania na rzecz zapobiegania błędom w stosowaniu leków i ograniczania szkód związanych z przyjmowaniem leków.
- Wspieranie pacjentów i ich rodzin w zaangażowaniu w bezpieczną farmakoterapię.
- Wdrożenie strategii WHO „Leki bez szkody”.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta został ustanowiony przez WHO w 2019 r. 72 Walne Zgromadzenie WHO przyjęło, że 17 września będzie dniem upamiętniającym bezpieczeństwo pacjenta w opiece zdrowotnej. Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest wzrost świadomości znaczenia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w bezpieczeństwo opieki zdrowotnej. To także ograniczenie działań niepożądanych terapii i szkód powstałych na skutek nieprawidłowego leczenia.
W ramach strategii Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, WHO przyjęło podświetlanie na kolor pomarańczowy kluczowych obiektów użyteczności publicznej. Tego dnia na całym świecie kolorem pomarańczowym podświetlane są zabytki, pomniki oraz budynki.
Więcej informacji:
https://www.who.int/initiatives/medication-without-harm