Transport sanitarny
26.02.2024
Czym jest transport sanitarny?
Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta do podmiotu leczniczego (np. szpitala lub przychodni) lub z podmiotu do domu, jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.
Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) obejmuje:
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie w trybie dziennym;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na pierwszorazową wizytę w poradni specjalistycznej albo leczenia stomatologicznego i z powrotem;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu), w celu wykonania zabiegów i procedur medycznych wynikających z procesu leczenia realizowanego przez lekarza POZ, do którego zadeklarowany jest świadczeniobiorca (pacjent), i z powrotem;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) do zakładu długoterminowej opieki zdrowotnej.
Poradnia specjalistyczna jest zobowiązana do zapewnienia transportu sanitarnego w przypadku kolejnych wizyt w danej poradni, jeżeli nadal utrzymują się wskazania do korzystania z niego.
Szpital odpowiada za transport sanitarny w przypadku, gdy:
- pacjent musi zostać przewieziony pomiędzy szpitalami;
- pacjent jest wypisywane do domu po pobycie w szpitalu (również na szpitalnym oddziale ratunkowym), w przypadku dysfunkcji narządu ruchu (gdy pacjent nie może samodzielnie się poruszać).
Kiedy przysługuje Ci bezpłatny transport sanitarny? Czym jest transport daleki w POZ? Czy zespół ratownictwa medycznego świadczy usługi transportu sanitarnego?
Jeśli chcesz znać odpowiedź na te i inne pytania wejdź na stronę Nawigator Pacjenta i sprawdź lub pobierz bezpłatny poradnik!