Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – dlaczego warto szczepić się przeciwko HPV?
23.01.2025
Rak szyjki macicy jest, w skali świata, czwartym pod względem częstości występowania, nowotworem u kobiet. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie jeśli chodzi o zachorowalność i umieralność na ten nowotwór, dlatego ważna jest profilaktyka poprzez szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), a także badania cytologiczne.
Ostatni tydzień stycznia, gdy trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypomina nam o roli badań profilaktycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie chorób nowotworowych. Profilaktyka ma szczególne znaczenie w przypadku raka szyjki macicy, na którego w Polsce rocznie zapada 570 tysięcy kobiet, z których blisko 2/3 umiera. Częste badania cytologiczne, edukacja społeczeństwa i szczepienia mają ogromny wpływ na wykrycie choroby i zwalczenie jej. O nowoczesnych badaniach profilaktycznych można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dwa-nowoczesne-badania-w-profilaktyce-raka-szyjki-macicy
Polska od 1 stycznia 2023 roku rozpoczęła realizację programu powszechnych szczepień ochronnych przeciwko HPV skierowanego do nastolatków. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęły inicjatywę w celu umożliwienia realizacji tego programu w szkołach. Więcej o programie i szczepieniach można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv
Skuteczność szczepień potwierdzono w badaniach obejmujących około 75 tysięcy osób z 14 krajów. Po kilkunastu latach obserwacji stwierdzono wysoką, około 90% skuteczność szczepień w profilaktyce u osób w młodym wieku dorosłym. Potwierdzono również, że efektywność szczepień spada wraz z wiekiem osoby przyjmującej dawkę, gdyż najwyższe stężenie przeciwciał zapobiegających zakażeniu HPV występuje u dzieci i młodych osób.
Szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są bezpieczne, co potwierdzają lata wnikliwych obserwacji. Oprócz miejscowych zaczerwień i niezagrażających, krótkotrwałych odczynów poszczepiennych nie odnotowano dotychczas żadnych powikłań zagrażających życiu czy zdrowiu, które byłyby związane z przyjęciem dawek szczepionki. Naukowcy zapewniają także, że szczepionka nie zwiększa ryzyka zachorowania na HPV, niepłodności kobiet czy też niewydolności jajników ani nie ma wpływu na aktualne zakażenie wirusem.
Rzecznik Praw Pacjenta zachęca do badań profilaktycznych ratujących zdrowie i życie oraz do szczepień profilaktycznych.
Pamiętajmy, wczesne wykrycie choroby ratuje życie!