W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne decyzje sądów wobec dzieci i młodzieży ze szpitali psychiatrycznych

22.09.2020

Loving worried mom psychologist consoling counseling talking to upset little child girl showing care give love support, single parent mother comforting sad small sullen kid daughter feeling offended

Ochrona praw dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym jest szczególnie ważna dla Rzecznika Praw Pacjenta. Nasze działania mają zarówno charakter systemowy, jak i wsparcia w przypadkach indywidualnych dotyczących m.in. prawa do sądu.

 

Deklaracja Praw Dziecka oraz Konwencja o Prawach Dziecka wskazują, że „dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej”. Art. 45 Konstytucji stanowi, że „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”. Sądy podejmują także decyzje, które wpływają na życie najmłodszych pacjentów szpitali psychiatrycznych.

 

Od lipca 2017 roku nastolatek przebywał na mocy postanowienia sądu w oddziale psychiatrii o wzmocnionym stopniu zabezpieczenia. W lipcu 2019 r. zespół biegłych sporządził opinię sądowo psychiatryczną z wnioskiem o zakończenie leczenia w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia, ponieważ ustały przyczyny pobytu nieletniego w zakładzie. Do lutego 2020 roku, mimo upływu kilku miesięcy od sporządzenia opinii, sąd nie podjął żadnej decyzji w sprawie, mimo iż pobyt w zakładzie dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia nie powinien trwać dłużej, niż jest to konieczne dla bezpieczeństwa nieletniego i jego otoczenia. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do właściwego sądu o niezwłoczne wydanie decyzji w sprawie. Po naszej interwencji pacjent został zwolniony z oddziału o wzmocnionym stopniu zabezpieczenia.

 

W marcu do jednego ze szpitali psychiatrycznych trafił 12 - latek, który agresywnie zachowywał się wobec domowników. Po kilku tygodniach pobytu ustały przesłanki medyczne, warunkujące pobyt dziecka w szpitalu. Okazało się jednak, że jego opiekun nie chce go odebrać. Sytuacją dziecka zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Zwróciliśmy się do właściwego sądu o podjęcie decyzji co do dalszych losów małego pacjenta. Sąd niezwłocznie rozpatrzył sprawę, zobowiązując opiekuna do odebrania dziecka. Po tygodniu od naszej interwencji 12 – latek został wypisany ze szpitala psychiatrycznego.

 

W lipcu br. skontaktowała się z nami matka dziewczynki przebywającej od maja w oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Skarżyła się, że mimo upływających tygodni, sąd nie podejmuje w sprawie jej dziecka ostatecznej decyzji. Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego skontaktował się z ordynatorem oddziału, gdzie uzyskał informację, że lekarze sporządzili w czerwcu opinię i wysłali ją do sądu. W sądzie okazało się, że żadna opinia dotychczas nie wpłynęła. Po naszej interwencji została sporządzona kolejna opinia, a sąd niezwłocznie wydał decyzję o zwolnieniu dziecka ze szpitala psychiatrycznego i skierowaniu do placówki opiekuńczej dla młodzieży.

 

Najmłodszych pacjentów odwiedzających naszą stronę zachęcamy do zapoznania się z plakatami o prawach, jakie im przysługują zarówno w szpitalu, jak i w innych miejscach codziennego życia. W trudnych sytuacjach warto też skorzystać z pomocy specjalistów bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 lub całodobowego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Materiały

Karta Praw Dziecka Pacjenta
Karta​_Praw​_Dziecka​_Pacjenta.jpg 4.39MB
Konwencja o prawach dziecka
plakat​_konwencja​_​_o​_prawach​_dziecka-1-pdf​_(1).jpg 2.45MB
{"register":{"columns":[]}}