Współdecydowanie, czyli o tym, jak zwiększać udział pacjenta w procesie leczenia.
Każdy z pacjentów ma swój osobisty pogląd na to, czy dana choroba jest chorobą ciężką czy lekką. W świadomości społecznej istnieje dość powszechny pogląd, zgodnie z którym sam fakt zachorowania na chorobę uważaną za ciężką wystarczy, by pacjent podjął leczenie. Nic bardziej mylnego. Szereg danych klinicznych pokazuje, że istotny odsetek pacjentów nie podejmuje leczenia, albo nie stosuje się do zaleceń.
To komunikacja lekarza z pacjentem w ogromnym stopniu decyduje o tym, jak bardzo pacjent jest zaangażowany i w jakim stopniu stosuje się do zaleceń terapeutycznych.
Uznanym w świecie medycznym jest protokół o nazwie SHARED DECISION MAKING. To prosty, ale niezwykle przydatny dla lekarzy sposób prowadzenia rozmowy z pacjentem. Dzięki niemu zwiększamy szanse na osiąganie celów terapeutycznych, satysfakcjonujących obie strony.
Po pierwsze powiedz pacjentowi że jego udział w decyzji o wyborze leczenia ma znaczenie. To, jest bardzo ważne i pacjent powinien o tym wiedzieć. Krok drugi to omówienie dostępnych opcji leczenia, zarówno ich plusów, jak i minusów. Krok trzeci to pomoc pacjentowi w podjęciu decyzji. Chodzi o to, aby pacjent miał szansę skonfrontować swoje oczekiwania, obawy, potrzeby, z tym, co go czeka, jeśli zdecyduje się na leczenie. Krok czwarty to wspólne podjęcie decyzji. Krok, piąty polega na ustaleniu dalszego postępowania i upewnieniu się, że obie strony rozumieją to, co ma się wydarzyć po zakończeniu rozmowy.