W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie ws. testów PCR w hospicjum

Źródło: Twitter, Paweł Basiukiewicz 

 

Wyjaśnienie Rzecznika Praw Pacjenta:

Taka praktyka jest - w ocenie RPP -   nieprawidłowa. 

1.  Zgodnie z przepisami, przed przyjęciem do placówki opieki długoterminowej konieczne jest potwierdzenie braku zakażenia koronawirusem. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż na 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.
2.  W przypadku skierowania do ZOL/ZPO lub hospicjum – placówka kontaktuje się z pacjentem, informując o rozpoczęciu procedury przyjęcia, a następnie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna (PSSE) umawia się na pobranie wymazu w miejscu pobytu pacjenta.
3.  W przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej test nie jest wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta wskazuje na konieczność pilnego przyjęcia.

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie z dnia 21 grudnia 2020 r.  ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE USTANOWIENIA OKREŚLONYCH OGRANICZEŃ, NAKAZÓW I ZAKAZÓW W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII
§ 17
1. 64) Do dnia 14 lutego 2021 r. warunkiem przyjęcia do:
1) hospicjum stacjonarnego,
2) oddziału medycyny paliatywnej
- jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem przyjęcia do hospicjum lub oddziału.
2. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych jest skierowanie do hospicjum lub oddziału, o których mowa w ust. 1.
3. Wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 nie jest wymagany w sytuacji wymagającej, ze względu na stan zdrowia pacjenta, pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub oddziału, o których mowa w ust. 1. W takim przypadku test ten jest wykonywany niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału, o których mowa w ust. 1.
4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
 

{"register":{"columns":[]}}