Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie standardów kształcenia na kierunkach studiów lekarskich dot. bezpieczeństwa pacjenta i jakości w ochronie zdrowia
13.01.2023
W związku z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaproponował szereg uwag, mających na celu poszerzenie wiedzy i ujednolicenie materii w zakresie kultury bezpieczeństwa pacjenta.
Rozporządzenie powinno kompleksowo odpowiadać na aktualne potrzeby w zakresie przygotowania absolwentów studiów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych do wykonywania zawodów. W mojej opinii pełniejszego ujęcia wymagają kwestie związane z bezpieczeństwem pacjenta i jakością w ochronie zdrowia – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.
Edukacja w zakresie kultury bezpieczeństwa na etapie studiów medycznych ma kluczową rolę dla podnoszenia poziomu jakości i bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej. Podjęcie tego wyzwania wymaga dostarczenia przyszłym lekarzom wiedzy i umiejętności na jak najwcześniejszym etapie edukacji zawodowej, tak aby wszystkie zdobywane umiejętności miały odniesienie i były osadzone w kulturze bezpieczeństwa pacjenta. Pozwoli to na budowę trwałych, prawidłowych postaw lekarzy i lekarzy dentystów.
Zgodnie z art. 6 i 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i udzielanych z należytą starannością. Prawidłowa realizacja prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych oznacza tym samym zapewnienie mu bezpieczeństwa. Przedstawione uwagi stanowią również kompleksową odpowiedź na zmiany, które obecnie zachodzą w systemie opieki zdrowotnej, związane również z projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, który aktualnie znajduje się na etapie prac parlamentarnych.