W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVI Forum Organizacji Pacjentów - Światowy Dzień Chorego

10.02.2022

Rzecznik Praw Pacjenta już po raz kolejny uczestniczył w wyjątkowo uroczystym wydarzeniu organizowanym przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

foto1forum

Forum Organizacji Pacjentów to cykliczne spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji, którego celem jest integracja środowiska oraz inicjowanie rozwiązań, które wpłyną na poprawę systemowej opieki nad pacjentem. Jest to największa tego typu konferencja skierowana do liderów organizacji pacjenckich reprezentujących chorych w różnych obszarach terapeutycznych.

Forum to także okazja do wyrażenia szacunku i uznania pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, członkom rodziny, organizacjom oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra chorych. Dlatego odbywa się ono zawsze ok. 11 lutego, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Podczas inauguracji tegorocznego wydarzenia odbyło się uroczyste wręczenie nagród „Dla Zdrowia i Pacjenta”. Wyróżnienia dedykowane są organizacjom, które w ostatnim czasie w szczególny sposób angażowały się w pomoc na rzecz potrzebujących pacjentów.

Laureatami nagrody zostali:

  • Pani Anna Morawska-Borowiec - Prezes Fundacji Twarze Depresji, 
  • Pan Stanisław Maćkowiak - Prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN,
  • Pan Zbigniew Tomczak - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

W czasie wydarzenia odbyło się też tzw. wysłuchanie społeczne, podczas którego przedstawiciele organizacji pozarządowych zadawali pytania zaproszonym gościom. Wśród nich znalazł się Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec, który został poproszony m. in. o wyjaśnienie podstawowych kwestii związanych z wprowadzeniem Funduszu Kompensacyjnego.
„Fundusz jest najlepszym z rozwiązań jeśli chodzi o możliwość wystąpienia o rekompensatę z tytułu wystąpienia działań niepożądanych po podaniu szczepionki. Proszę tylko pamiętać, że warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało: konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości” – podkreślił podczas spotkania Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec.

Relację z przebiegu uroczystości można obejrzeć TUTAJ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}