Doskonali (My) się – udział SA PSP w ćwiczeniach „BESKID 24”
Pomiędzy 19 a 21 marca 2024 roku na terenie powiatów limanowskiego i nowosądeckiego odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „BESKID-24”. Nie tylko ze względu na to, że Szkoła zlokalizowana jest na terenie Małopolski, ale także dlatego, że każdego dnia roku wraz z kadetami i słuchaczami pełnimy służby i dyżury w ramach centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, także nasi funkcjonariusze wzięli udział w tym spektakularnym w formie, rozmachu i realizmie wydarzeniu.
Do naszych zadań należały trzy, wzajemnie przenikające się, obszary: przygotowanie pozoracji i scenariuszy działań dla grup poszukiwawczo ratowniczych i działań z obszaru ratownictwa technicznego i chemicznego; zorganizowanie i utrzymanie łączności pomiędzy dowódcami odcinków bojowych, kierującym działaniem ratowniczym, sztabem oraz innymi służbami i statkami powietrznymi, w oparciu o radioprzemienniki przenośne i inne urządzenia stanowiące wyposażenie samochodu dowodzenia i łączności SA PSP w Krakowie, a w wyznaczonych lokalizacjach łączności telefonicznej i internetowej oraz sprawienie i obsługa elementów wchodzących w skład komponentu medycznego, którego zadaniem było pełnienie funkcji specjalistycznego punktu pomocy medycznej dla osób poszkodowanych i wymagających pomocy ratowników.
W ćwiczeniach udział brali także funkcjonariusze Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej „Nowy Sącz”, psy ratownicze oraz sprzęt specjalistyczny. Część ratowników SGPR „Nowy Sącz” na miejsce poszczególnych epizodów była przetransportowana przy użyciu śmigłowców. W scenariuszu ćwiczeń o bardzo rozbudowanych epizodach w szerokiej mierze został wykorzystany cały sprzęt znajdujący się na wyposażeniu grupy poszukiwawczej. Epizod pierwszy w Szczczawie, gdzie znajdowało się nielegalne laboratorium – współpraca kilku Specjalistycznych Grup Ratowniczych PSP oraz współdziałanie z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji (SPKP), celem była likwidacja zagrożenia przez SPKP oraz PSP - zabezpieczenie i likwidacja potencjalnego zagrożenia chemicznego, ewakuacja osób poszkodowanych technikami linowymi, wydobycie osób poszkodowanych z pojazdu oraz z częściowo zawalonego budynku. Epizod drugi w kamieniołomie, gdzie uszkodzone podczas wybuchu taśmociągi powodują w budynku technicznym zawalenie się stropów i instalacji, co jest przyczyną zagrożenia zdrowia i życia uwięzionych pracowników. Osoby poszkodowane są w pojazdach oraz budynku. Do działań skierowane Specjalistyczne Grupy Ratownicze, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, śmigłowiec oraz bezzałogowe statki powietrzne.
Udział w ćwiczeniach opartych na zasadzie wysokiego stopnia wierności i odwzorowania warunków, z jakimi w czasie długotrwałych działań zwalczania skutków zdarzeń o dużych rozmiarach, pozwala nam poznawać swoje silne strony i ograniczenia. Jest doskonałą sposobnością do doskonalenia umiejętności i modyfikacji sprzętowych oraz świetną okazją do uczenia się, podpatrywania pracy innych ratowników, nawiązywania nieformalnych kontaktów, które będziemy wykorzystywali w przygotowywaniu zajęć dydaktycznych w warunkach szkolnych pracowni, poligonów i przygodnych miejsc wykorzystywanych do realizacji praktycznej nauki zawodu.
Więcej informacji i zdjęć znaleźć można na naszych mediach społecznościowych oraz stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
https://www.gov.pl/web/kgpsp/krajowe-cwiczenia-ratownicze-beskid-24
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: Archiwum prywatne uczestników ćwiczeń