W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egzamin zawodowy w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie

Siedzący przy stoliku mężczyzna. Strażak w umundurowaniu służbowym. Pochyla się nad kartką z zadaniem egzaminacyjnym.

28 maja 2024 roku był ostatnim dniem w sesji tegorocznych egzaminów zawodowych. Przystąpiło do niego łącznie 175 osób, z czego 57 to kadeci kompanii II, a 118 to słuchacze XVI turnusu kwalifikacyjnego kursu zawodowego (101 funkcjonariuszy PSP i 17 osób spoza struktur naszej formacji). Na całość przygotowania projektu przeznaczono 120 minut.

Uzyskanie tytułu technik pożarnictwa oraz rodząca się na jego postawie możliwość otrzymania stopnia młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej wymaga ukończenia przebiegającego w formie służby kandydackiej kształcenia dziennego albo mającego cechy nauczania niestacjonarnego – kwalifikacyjnego kursu zawodowego – przeznaczonego dla osób będącej już w służbie stałej, a także dedykowanego dla innych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu strażak.

Odpowiednio w cyku rocznego lub dwuletniego kształcenia, słuchacze prócz uzyskania zaliczeń, pozytywnych ocen cząstkowych, zdania egzaminów semestralnych i końcowych zobligowani są do uczestnictwa w dwóch egzaminach zawodowych, zakodowanych w branży ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia jako BPO 03 i BPO 04. Pod powszechnie używanymi w naszym środowisku skrótami kryją się nazwy dwóch kwalifikacji: wykonywanie działań ratowniczych i  zarządzenie działaniami ratowniczymi. Każdy egzamin składa się z dwóch części – pisemnej, która odbyła się z wykorzystaniem stanowisk komputerowych i miała forę testów oraz  praktycznej, w pierwszym przypadku polegającej na fizycznym wykonaniu określonych w zadaniu czynności ratowniczych, a w drugim – na zaprojektowaniu z wykorzystaniem przekazanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusza przebiegu działań ratowniczych.

Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w prowadzenie pożarniczego kształcenia na możliwie najwyższym poziomie oraz zmotywowanie i merytoryczne przygotowanie słuchaczy przełoży się na dobre i bardzo dobre wyniki, na wszelki wypadek trzymamy za wszystkich, którzy tego potrzebują kciuki. Żywimy nadzieję, że kolejny raz spotkamy się w tym gronie już za 3 tygodnie, by świętować wspólnie dzień symbolicznego zakończenia nauki i uroczystej promocji, która zaplanowana jest na 21 czerwca br.

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}