W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Sala do ratownictwa medycznego. Na podłodze leży fantom do nauki resuscytacji krążeniowo oddechowej ubrany w dres koloru beżowo niebieskiego.

16 października 2024 roku już po raz dwunasty obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z istotnością problemu podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia i okolicznościami minimalizującymi powstanie potencjalnych powikłań, doskonale korespondują zajęcia z ratownictwa medycznego, w których przez cały bieżący tydzień, w ramach kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, uczestniczą słuchacze XXXIV turnusu kształcenia dziennego.

Ubiegając się o uzyskanie tytułu ratownika, mając już za sobą zajęcia teoretyczne, uczą się i doskonalą techniki przyrządowego i bezprzyrządowego prowadzenia zaawansowanych i podstawowych zabiegów ratujących życie. Znaczna część z 41h praktyki, bo aż 8 godzin, przeznaczona jest wyłącznie na zagadnienia dotyczące: oczyszczania i udrożniania dróg oddechowych u poszkodowanych w różnych grupach wiekowych i różnych stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym ratowania osób „zadławionych”, stosowania wyposażenia zestawów PSP R-1 i R-2, wykonywania pośredniego masażu serca oraz bezpiecznego stosowania defibrylatora zautomatyzowanego (automatycznego).

Przy okazji chcemy przypomnieć, że każdy nasz zastęp działających w ramach Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej posiada na wyposażeniu AED, takie urządzenie dostępne jest także przez całą dobę w przedsionku wejścia do naszej Szkoły, gdzie służbę pełnią przeszkoleni w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy.

Przypominamy także, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejsze jest:

  1. Wczesne rozpoznanie zagrożenia lub ustania funkcji życiowych i wezwanie pomocy (tel. 112 lub 999).
  2. Możliwie szybkie rozpoczęcie wysokiej jakości kompresji klatki piersiowej osoby poszkodowanej.
  3. Zastosowanie już w pierwszych sekundach (minutach) defibrylatora AED.
  4. Dokonywanie (w razie takiej możliwości) zmian osób ratujących średnio co 2 min.
  5. Nie przerywanie działań do chwili: przybycia zespołu ratownictwa medycznego, utraty sił, powrotu jednoznacznych oznak odzyskania funkcji życiowych (oddechu) lub ewentualnego powstania zagrożenia.

Powyższe zasady doskonale obrazują i uzupełniają opublikowane przez Polską Radę Resuscytacji w swoich wytycznych grafiki. Odsyłamy do źródła i zachęcamy do lektury całości lub chociaż rozdziału 4.  Podstawowe zabiegi resuscytacyjne, który można znaleźć pod poniższym linkiem lub wśród zamieszczonych pod opracowaniem materiałów, są tam także infografiki ukazujące poszczególne etapy podstawowych zabiegów ratujących życie w stanie nagłego zatrzymania krążenia w różnych grupach wiekowych.

wytyczne 2021.indd (prc.krakow.pl)

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}