W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Feliks Dela – opowieść o zasłużonym strażaku” – prelekcja pracownika Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Prelegent – pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – Dariusz Falecki w czasie prezentacji. Ubrany w garnitur mężczyzna za pulpitem ustawionym na scenie szkolnej auli.

„Feliks Dela – opowieść o zasłużonym strażaku” – taki tytuł nosiło wystąpienie pracownika Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, który 20 maja 2024 roku spotkał się z kadrą i słuchaczami Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

W prowadzącą, także przez fragmenty prywatnego życia, podróż przez nietuzinkowy przebieg służby pierwszego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przybyłych zabrał przewodnik - pan Dariusz Falecki.

Inicjatorem wydarzenia był Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, który przywitał i przedstawił prelegenta oraz uczestniczącego w wydarzeniu Zastępcę Dyrektora Biura Komendanta Głównego PSP bryg. Radosława Kozickiego. Zwracając uwagę na konieczność dbania o historię, w tym pamięć o osobach, które tworzyły filary obecnego kształtu naszej formacji oraz krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, dokonał krótkiego podsumowania i podzielił się ze zgromadzonymi szeregiem refleksji.  Podkreślił, że sentyment szkolnej społeczności do postaci zmarłego w 2017 roku generała brygadiera Feliksa Deli nie jest przypadkowy, między innymi dlatego, że w latach 1984-1992 był komendantem tutejszej placówki wówczas Szkoły  Chorążych Pożarnictwa, a na kartach naszej historii zapisał się między innymi jako osoba odpowiedzialna za wzniesienie i wyposażenie budynku dydaktycznego, który do dzisiaj doskonale spełnia swoją rolę w kształceniu kolejnych pokoleń strażaków.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Centralnego Muzeum Pożarnictwa za przyjęcie zaproszenia i możliwość wysłuchania ciekawego, merytorycznego i bogato ilustrowanego wystąpienia. Dla części kadry było ono pełnym nostalgii wspomnieniem zmieniającego się dynamicznie otoczenia i warunków służby, dla kadetów świadectwem tego, że każdy może spełniać swoje marzenia, kreować rzeczywistość i sięgając myślami poza horyzont osiągać liczne sukcesy.  

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}