W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomagamy szkolić strażaków z Ukrainy

Pamiątkowe zdjęcie uczestników szkolenia. Na pierwszym planie fantomy do nauki i sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jedna z osób trzyma niebiesko-żółtą flagę państwową Ukrainy.

22 lutego 2024 roku Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie odwiedziła kolejna grupa strażaków z Ukrainy. Nie była to jednak kurtuazyjna wizyta, czy element realizowanego przez wile lat projektu wymiany studenckiej z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia, ale element jednego ze szkoleń, które organizowane są z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej.

Doszkalanie członków ochotniczych formacji ratowniczych, szczególnie tych działających w obszarach objętych konfliktem zbrojnym, jest niezwykle istotnym elementem budowania i wspierania systemów ratownictwa i ochrony ludności. Wzrastająca lawinowo liczba osób potrzebujących pomocy przy jednoczesnym ograniczeniu funkcjonowania podmiotów powołanych do niesienia pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia sprawia, że część działań przejmują na swoje barki członkowie formacji i grup, które do tej pory nie były wiodącymi w zakresie chociażby ratownictwa medycznego. W związku z tym, że jesteśmy jednym z wiodących w PSP podmiotów szkolących z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i szeroko pojętego ratownictwa medycznego, to właśnie nam powierzono przeprowadzenie zajęć z tego obszaru.

Spotkanie, w którym uczestniczył także zastępca szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik, p.o. Komendant Szkoły st. bryg. Piotr Gancarczyk, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego - Łukasz Łach oraz zastępca naczelnika Wydziału Kształcenia Zawodowego st. kpt. Michał Kuczera, było również okazją do zapoznania naszych gości z obiektami Szkoły, formami kształcenia kadr pożarniczych oraz prowadzenia działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej i inne podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.  

Warto zauważyć, że nie było to pierwsze tego typu spotkanie. W latach 2014 – 2015 przeprowadziliśmy bowiem cykl pełnowymiarowych szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków i ratowników delegowanych przez ukraińskie ministerstwo właściwe do spraw wewnętrznych.

Wartością dodaną tego typu inicjatyw jest także możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń z osobami, które funkcjonują w warunkach wojennych, co w naturalny sposób zmusza ich do bieżącej modyfikacji powszechnie obowiązujących w czasie pokoju zasad i procedur. Mamy jednak nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli sprawdzić ich w praktycznym działaniu.

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: st. kpt. M. Kuczera, str. kdt K. Wereszka

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}