Rozmowy o zespole stresu pourazowego ze strażakami z Ukrainy i Mołdawii
11 i 14 października 2024 roku, we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyły się kolejne dwie edycje seminarium poświęconego zdrowiu psychicznemu strażaków.
Tym razem odbiorcami przygotowanych przez amerykańskich strażaków wystąpień byli w głównej mierze funkcjonariusze służb ratowniczych z Ukrainy i Mołdawii. Dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi wpływu zagrożenia własnego zdrowia i życia oraz uczestnictwa w działaniach ratowniczych na funkcjonowanie jednostki i jej otoczenia, w szczególności z osobami, których kraj objęty jest konfliktem zbrojnym, nie było zadaniem łatwym. Doskonale poradzili sobie z nim, mający ogromne doświadczenie, wiedzę i pokłady empatii, zaproszeni goście. Prelegentami, podobnie jak w ubiegłotygodniowym spotkaniu z polskimi strażakami, byli wywodzący się ze jednostek ratowniczych Florydy członkowie FEMA Urban Search and Rescue Florida Task Force Two: Ireneusz Fajkis, Michael McNally oraz Frank Babinec.
Za każdym razem z uczestnikami spotkał się gospodarz miejsca – Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, a w rolę moderatora wcielił się naczelnik Wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury st.bryg. Jacek Smyczyński.
Trzecia edycja Seminarium: „Zespół Stresu Pourazowego PTSD - doświadczenia Strażaków i system pomocy na Florydzie” wyczerpała tegoroczny terminarz tego wydarzenia w naszych murach. Mamy nadzieję, że coraz większa uwaga jaką przywiązuje się obecnie do zagadnień dotyczących ochrony zdrowia psychicznego ratowników, w tym strażaków, zaowocuje kolejnymi inicjatywami, szkoleniami, warsztatami i kuluarowymi rozmowami, które wyposażą nas w odpowiednie narzędzia i właściwe sposoby ich wykorzystania i reagowania w chwilach kryzysu, zwątpienia lub tylko chwilowej słabości. Świadomość, że nie jest się zostawionym samemu sobie, że wśród nas są osoby, które borykały się lub zmagają ze skutkami ostrych lub przewlekłych następstw stresu i psychicznej traumy, wielu z nas pozwala podnieść wzrok, otworzyć się, zwrócić po utraconą w boju lub codziennym życiu moc.
Wszystkim szukającym wsparcia lub ratunku przypominamy, że w PSP działa system pomocy psychologicznej, a w całym kraju dla osób w kryzysie dostępne są niżej wymienione telefony:
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 12 12 12 – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia:
mł.bryg. Michał Gąska
bryg. Piotr Sowizdraniuk - Mołdawia