W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium „Zespół Stresu Pourazowego PTSD - doświadczenia Strażaków i system pomocy na Florydzie”

Scena Auli Szkoły Aspirantów PSP. Na 6 fotelach siedzi 5 mężczyzn, 2 to polscy strażacy od lewej: komendant SA PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, oraz 3 strażaków z USA. Przy mównicy stoi moderator – naczelnik Wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury st.bryg. Jacek Smyczyński, mężczyzna w mundurze koloru piaskowego stojący przy mównicy – na pierwszym planie uczestnicy seminarium - w większości strażacy w ubraniach koloru piaskowego i czarnego.

Osoby pragnące rozpocząć służbę w Państwowej Straży Pożarnej zobowiązane są do spełnienia szeregu wymogów formalnych oraz poddania się badaniom, których celem jest potwierdzenie fizycznej i psychicznej zdolności do wykonywania zawodu strażaka. Potem każdy z nas podlega okresowym profilaktycznym badaniom lekarskim oraz corocznej ocenie sprawności fizycznej. Ta troska o zachowanie dobrego stanu zdrowia nie uwzględnia jednak obligatoryjnie istotnej jego części jaką jest pełnia umysłowego dobrostanu. Coraz częściej podejmowane zagadnienia dotyczące zespołu strasu pourazowego (PTSD z ang. Post-Traumatic Stress Disorder), rozwój pomocy psychologicznej, systemów wsparcia psychicznego i emocjonalnego przyczyniają się do zwrócenia uwagi na zagadnienia dotyczące społecznego funkcjonowania strażaków, nie tylko w środowisku zawodowym, ale także obszarach życia prywatnego, do którego nazbyt często przenoszą oni swoje negatywne doświadczenia. Mit i stereotyp, który mówi o tym, że strażacy są twardzi, że nie płaczą, że są najlepszymi przygotowanymi na najgorsze, utrudnia mówienie o swoich problemach, często paraliżuje przed zwróceniem się o pomoc, tak samo jak obawa przed stygmatyzacją, brak akceptacji, odsunięcia od wykonywania zawodowych zadań.

Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy mające na celu zwracanie uwagi na konieczność ciągłej oceny stanu zdrowia psychicznego, troski o tych, których pojedyncze lub kumulujące się doświadczenia zawodowe zaczynają przerastać, którzy sobie z nimi nie radzą. Jedną z nich było niezwykłe, a zorganizowane przez Komendę Główną PSP i Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie seminarium pt. „Zespół Stresu Pourazowego PTSD - doświadczenia Strażaków i system pomocy na Florydzie”.

10 października 2024 roku w auli Krakowskiej Szkoły Pożarniczej stawiło się ponad 200 uczestników, a rangę wydarzenia i istotność poruszanej problematyki swoją obecnością potwierdził Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski. Osobistymi oświadczeniami i sposobami radzenia sobie ze stresem podzielili się doświadczeni ratownicy z Florydy, członkowie FEMA Urban Search and Rescue Florida Task Force Two, dowódcy i szefowie straży pożarnej: Ireneusz Fajkis, Michael McNally oraz Frank Babinec. Całość – w tym inspirującą i momentami wzruszającą dyskusję – podsumował gospodarz miejsca – Komendant SA PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek.

Wszystkim inicjatorom, organizatorom, prelegentom i uczestnikom dziękujemy za wyczuwalne na każdym kroku zaangażowanie i pozytywną, bezpieczną atmosferę, którą stworzyliście.

Chociaż nie było to naszą intencją, to wydarzenie odbyło się w obchodzonym corocznie Dniu Zdrowia Psychicznego, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.  

Korzystając z okazji przypominamy, że osoby w kryzysie psychicznym lub ich bliscy korzystać mogą z pomocy psychologów PSP oraz zasięgać informacji dzwoniąc np. pod jeden z niżej podanych numerów telefonów :

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 12 12 12 – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}