„Strażak, Ratownik, Człowiek…” - międzynarodowa konferencja w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie
7 lutego 2024 roku odbyła się pt. „Strażak, Ratownik, Człowiek…” Była ona okazją do zdobycia nowej wiedzy, wymiany opinii i doświadczeń oraz poznania specjalistów, strażaków i pasjonatów ratownictwa. Wspólnym mianownikiem, który łączył organizatorów, prelegentów i uczestników była troska o zdrowie i kondycję psychiczną ludzi, którzy decydują się nieść pomoc innym w najtrudniejszych, często niebezpiecznych sytuacjach.
Mamy nadzieję, że podejmując tak ważny temat jakim jest profilaktyka stresu i wypalenia zawodowego przyczyniamy się do zmiany społecznej świadomości i dzięki temu pęknie mit „stalowego strażaka”, czy „tytanowego ratownika”, a zastąpi go nowa, zdecydowanie bliższa człowiekowi, perspektywa. Przecież można być jednocześnie odważnym i odczuwać lęk, można udzielać pomocy innym jednocześnie samemu jej potrzebować i umieć o nią poprosić.
W trakcie rozpoczętej przez p.o. Komendanta Szkoły st.bryg. Piotra Gancarczyka i Prezes Fundacji „Ponad Granicami” Panią Małgorzatę Wencowską Konferencji uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać znakomitych prelegentów z Polski, Włoch i Czech. W swoich wystąpieniach poruszyli oni tak ważne kwestie jak: obciążenie psychologiczne i wczesne oznaki stresu u ratowników, sposoby radzenia sobie z oddziaływaniem występujących w służbie i poza nią stresorów i sytuacji traumatycznych, wpływ uwarunkowań kulturowych w budowaniu odporności psychicznej strażaków, oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w działaniach profilaktycznych, terapeutycznych i edukacyjnych.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także, coraz częściej obecne w przestrzeni publicznej, zagadnienia dotyczące biofeedback`u i relaksacji.
Podsumowując to wyjątkowe spotkanie można powiedzieć, że wszystkie założone przez organizatorów cele zostały osiągnięte. Kolejny raz przekonaliśmy się, że rozwijanie międzynarodowej współpracy pozawala poszerzać horyzonty, poznawać inne punkty widzenia i sposoby radzenia sobie z ważnymi dla strażaków i ratowników problemami.
Licząc na kolejne edycje konferencji, dziękujemy: naszym patronom, członkom komitetów: naukowego i organizacyjnego oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, pomoc i stworzenie pozytywnej, sprzyjającej słuchaniu i uczeniu, się atmosfery.
Opracowanie: mł.asp. Katarzyna Bartyńska / bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk