W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenia z technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych,

Przyczepiona magnesami do karoserii strażackiego samochodu mapa obszaru, na którym prowadzone są symulowane poszukiwania. Obszar podzielony został na 10 rejonów operacyjnych (sektorów, odcinków bojowych).

W dniach 28 listopada – 01 grudnia 2023 roku na terenie zamiejscowego Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu zrealizowano 4. edycję szkolenia z technik
i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych, którego celem jest przygotowanie przewodników psów ratowniczych do udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych po katastrofach budowlanych oraz w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie.

W szkoleniu, które jest niezbędnym etapem pomiędzy egzaminem klasy 0, a egzaminem klasy I dla zespołów ratowniczych z psami, udział wzięło 18 przewodników psów.

Instruktorami podczas szkolenia byli: bryg. Jarosław Kowalski- SA PSP w Krakowie, kpt. Bartosz Tunia – KM PSP Poznań, (on-line) st.asp. Michał Szalc–KM PSP Gdańsk, mł. asp. Magdalena Nowicka - Błażejczyk – KM PSP Poznań, st. bryg. w st. spoczynku Maciej Halota, asp. sztab. w st. spocz. Krzysztof Gruca oraz Magdalena Szewczyk-Dzido. 

Dziękujemy KM PSP w Poznaniu oraz KM PSP w Gdańsku za oddelegowanie funkcjonariuszy-instruktorów psów ratowniczych do pracy w zespole instruktorskim.

Dziękujemy również KM w Nowym Sączu za oddelegowanie funkcjonariuszy JRG 2 w Nowym Sączu  do pomocy w realizacji zajęć praktycznych z tematyki poszukiwań terenowych.

Nowością podczas tej edycji szkolenia były wieczorne dodatkowe zajęciach z przygotowania motorycznego psa ratowniczego prowadzone przez instruktor Magdalenę Szewczyk-Dzido. Dobre przygotowanie motoryczne psa stanowi filar profilaktyki występowania kontuzji psa, co wymiernie przekłada się na jakość i długość pracy psa ratowniczego.

Instruktorom oraz uczestnikom dziękujemy za duże zaangażowanie podczas zajęć i zapraszamy do udziału  w kolejnych szkoleniach.

 

Opracowanie: asp. Joanna Pulit

Zdjęcia: asp. Joanna Pulit, Magdalena Szewczyk-Dzido

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}