W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie „Ochrona Zabytków i Zbiorów na Wypadek Zagrożeń Wojennych i Kryzysowych” w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie

Pomieszczenie na szczycie wieży Kościoła Mariackiego. Zdjęcie pamiątkowe uczestników z trębaczem. Pomiędzy uczestnikami ubrany w umundurowanie służbowe strażak trzymający w ręku trąbkę koloru złotego.

Nie wszyscy, myśląc o kształcącej w zawodach: strażak i technik pożarnictwa Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, mają świadomość, że wśród naszej struktury znajduje się unikatowy wydział, którym jest Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury. Jego pracownicy, we współpracy ze środowiskiem naukowców i praktyków, podejmują szereg odpowiadających na współczesne zagrożenia istotnych inicjatyw, a jedną z nich jest  niezwykle aktualne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej szkolenie pn.   Ochrona Zabytków i Zbiorów na Wypadek Zagrożeń Wojennych i Kryzysowych. Jego kolejna edycja odbyła się w dniach 20-22 maja 2024 roku.

Podczas dedykowanego właścicielom, zarządcom, użytkownikom i pracownikom obiektów zabytkowych, archiwalnych i bibliotecznych szkolenia, w czasie zajęć i kuluarowych dyskusji, poruszonych zostało wiele istotnych kwestii i zagadnień, wśród których znalazły się te dotyczące prowadzania dokumentacji planistycznej i implementowania jej zapisów w przygotowanie ludzi i obiektów do prowadzenia działań ratowniczych i ewakuacji. Nie mogło więc zabraknąć zajęć praktycznych, które odbyły się zarówno na szkolnym poligonie w miejscowości Kościelec, jak i na terenie Archiwum Narodowego w Krakowie oraz w Bazylice Mariackiej. Nie mogło się odbyć bez odwiedzenia pełniącego służbę na wieży strażaka, który podzielił się także szeregiem cennych informacji na temat zabezpieczenia obiektu, sprzętowego i fizycznego przygotowania do jego opuszczenia w chwili powstania zagrożenia.

Korzystając  z okazji serdecznie dziękujemy Archiwum Narodowemu oraz Bazylice Mariackiej za gościnność i możliwość przeprowadzenia zajęć w tych wyjątkowych miejscach!

Szkolenie zakończyło się wręczeniem zaświadczeń i złożeniem gratulacji przez Zastępcę Komendanta Szkoły mł. bryg. Dariusza Ruchałę, któremu asystowali pracownicy Wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury.

Przyłączając się do gratulacji, dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie!

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: Pani Patrycja Michałkowska  

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}