W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wmurowanie Kamienia Węgielnego i Aktu Erekcyjnego obiektów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu

Trzech mężczyzn układa "kapsułę czasu" w murze wznoszonego obiektu.

6 listopada 2024 roku stał się ważnym dniem dla Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, na długie lata, a być może i wieki, zapisze się także w historii Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. To właśnie tego dnia dokonano wmurowania Kamienia Węgielnego i Aktu Erekcyjnego nowobudowanych obiektów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, w których funkcjonował będzie także nasz zamiejscowy widział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych. W tym symbolicznym, a jednocześnie wzniosłym wydarzeniu, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych - na czele z Wojewodą Małopolsk Janem Klęczarem, Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim, przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Markiem Pławiakiem oraz reprezentujący strażacką społeczność: Małopolski Ko Komendant Wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek, Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, a towarzyszył mu zastępca mł. bryg. Dariusz Ruchała. Poświęcenia wznoszonego obiektu dokonał ks. st.bryg. Jan Krynicki – Kapelan Krajowy Strażaków.

Trawestując słowa popularnej niegdyś piosenki, marząc o nowej, nowoczesnej, komfortowej i podnoszącej jakość pracy ratowników siedzibie zanucić można: niech się mury pną do góry, kiedy dłonie chętne są, budujemy dla strażaków nowy dom – od piwnicy aż po dach niech radośnie rośnie gmach… a to wszystko zgodnie z planem, terminowo i na czas.  

Osobom poszukującym na zdjęciach czarnej bryły węgla przypominamy, że określenie „kamień węgielny” pochodzi od „węgła” a nie od węgla, odnosi się więc raczej do części budynku, niż do materiału, chociaż i to etymologiczne znaczenie powoli przestaje mieć swą pierwotną moc.

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: Maria Olszowska, mł.ogn. Przemysław Kaczor

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}