Wykorzystanie nowych technologii do zarządzania działaniami ratowniczymi podczas zwalczania pożarów lasów i na terenach niezurbanizowanych
W dniach 04-05 czerwca 2024 roku w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się kolejna edycja warsztatów metodyczno-tematycznych pt. „Wykorzystanie nowych technologii do zarządzania działaniami ratowniczymi podczas zwalczania pożarów lasów i na terenach niezurbanizowanych”. Do udziału w przygotowanym przez członków zespołu przedmiotowego Taktyka Zwalczania Pożarów wydarzenia, zaproszeni zostali: funkcjonariusze szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Małopolskiego Modułu GFFFV (Ground Fores Fire Fighting with Vehicles, czyli modułu gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
Spotkanie przedstawicieli świata nauki, praktyki oraz biznesu podzielone zostało na dwa dni. Pierwszy przeznaczony został na prezentację treści dotyczących zagrożenia pożarowego na terenach niezurbanizowanych, zastosowania urządzeń GPS, sieci radiowych, bezzałogowych statków powietrznych, programów, aplikacji i innych zdobyczy technologii do prognozowania, monitorowania oraz detekcji zagrożeń, a w ślad za tym podnoszenia jakości skutecznego reagowania służb i podmiotów ratowniczych, a przez to ograniczania strat. Ze sceny szkolnej auli głos zabrali przedstawiciele: Nadleśnictwa Niepołomice, Firmy SmokeD sp. Z o.o., Wojsk Obrony Terytorialnej, KM PSP w Warszawie, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, na czele z zastępcą komendanta mł.bryg. Dariuszem Ruchałą, który prócz pełnienia roli gospodarza, podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze posługiwania się urządzeniami lokalizacyjnymi.
Drugi dzień był okazją do weryfikacji teoretycznych założeń i deklaracji. Otoczenie niepołomickiej puszczy pozwoliło odtworzyć realne warunki działań ratowniczych prowadzonych na obszarach leśnych. Bez nadmiernego zaangażowania i trudu organizatorów pojawiły się typowe dla tego obszaru problemy z dostępem do nadajników radiowo-telefonicznych, a otoczenie drzew, łąk i dziesiątek przecinających się dróg i alejek pozwoliło doświadczyć problemów z lokalizację osób, mienia i poszukiwanych zarzewi pożaru.
W kontrolowanych warunkach i przy użyciu stosownych do działań środków ochrony osobistej przeprowadzona została symulacja zagrażającego drzewostanowi pożaru łąk. Do jego ugaszenia i obrony drzew strażacy wykorzystali zarówno podręczny sprzęt gaśniczy, jak i pobieraną z cieku a dostarczaną za pomocą systemu pomp, zbiorników, samochodów ratowniczo-gaśniczych, węży i rozdzielaczy, wodę.
Istotnym elementem warsztatów było odniesienie się do kwestii metodyki prowadzenia zająć teoretycznych i organizacji ćwiczeń z zakresu gaszenia pożarów lasów. Szczególną uwagę zwrócono na przygotowanie, prowadzonych w różnych warunkach atmosferycznych i porach doby, założeń praktycznych.
Obserwując zmiany zachodzące w otaczającym nas klimacie, w tym wzrostu temperatury, coraz częściej pojawiające się problemy z dostępem do wody pitnej, zjawiskiem suszy hydrologicznej, przy jednoczesnym wzroście wykorzystania walorów przyrody do uprawiania sportu i rekreacji, należy mieć świadomość, że pożary lasów będą pojawiały się coraz częściej i prawdopodobnie obejmować będą coraz większe obszary. Stąd tak ważnym jest merytoryczne i techniczne przygotowanie ratowników do skutecznego reagowania i współdziałania z innymi służbami i instytucjami, które troszczą się o szeroko rozumiany dobrostan zasobów naturalnych i przyrody.
Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom warsztatów dziękujemy za zaangażowanie, obecność, ogromną przychylność i aktywny udział. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem przedstawiciela SNEP – czyli Stowarzyszenia Niezależnych Ekspertów Pożarnictwa – pana Emila Albrychiewicza, który podzielił się z nami najnowszymi wiadomościami i trendami w gaszeniu pożarów zewnętrznych oraz podjął się trudu poprowadzenia znacznej części zajęć praktycznych.
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk