W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami połowa zgrupowania unitarnego 2024 na poligonie SA PSP w Kościelcu

Wykonane z ułożonych na trawiastym zboczu z szarych i czerwonych kamieni logo Szkoły, obraz pożarniczego samochodu oraz napis SA PSP Turnus XXIV. W tle kontenery ćwiczebne i elementy infrastruktury poligonowej.

Na dzień 18 września 2024 roku przypadła połowa zgrupowania kandydackiego słuchaczy XXXIV turnusu kształcenia dziennego w zawodzie technik pożarnictwa. Zwyczajowo nazywana „unitarka”, stanowiąca istotny element przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jest ważnym przedsięwzięciem adaptacyjnym o charakterze szkoleniowo-wychowawczym, którego celem jest między innymi:

  • przystosowanie do sytuacji funkcjonowania w systemie skoszarowanym w okresie nauki w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie,
  • realizację zajęć dydaktycznych zgodnie z założeniami bloku podstawowego szkolenia podstawowego w zawodzie strażak,
  • zapoznanie z podstawami wiedzy o służbie i funkcjonowania w niej, w tym dotyczących podległości i dyscypliny służbowej,
  • wdrożenie do służb w PSP i przeprowadzenie wstępnej weryfikacji przydatności do pełnienia służby,
  • zapewnienie utrzymania sprawności fizycznej,

a także przygotowanie kadetów-funkcyjnych do zadań dowódczych poprzez realizację zadań z zakresu zarządzania pododdziałem i uczestniczenie w procesie dydaktycznym.

Pod nadzorem dowódcy zgrupowania, kompanii, oficerów dyżurnych i osób funkcyjnych 60 słuchaczy uczy się funkcjonowania w odmiennych od dotychczasowego życia warunkach, tak by w przyszłości posiedli wiedzę i umiejętności do działania w zmiennych warunkach pogodowych, atmosferycznych, bytowych, nie rzadko pod presją czasu, otoczenia, z deprywacją nawet podstawowych potrzeb bytowych.

Na czas przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej zaplanowano zajęcia ze służby wewnętrznej, bezpieczeństwa i higieny pracy, fizykochemii spalania i środków gaśniczych, sprzętu do działań ratowniczych, taktyk działań ratowniczych i zwalczania pożarów, wychowania fizycznego i ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Trwające obecnie działania ratownicze związane z wystąpieniem powodzi w południowo-zachodniej części naszego kraju, w tym z udziałem sił i środków centralnego odwodu operacyjnego złożonych z naszych kadrowych i sprzętowych zasobów, jednoznacznie utwierdzają nas w tym, że poligonowe warunki przeszkolenia są właściwym, wręcz niezbędnym, elementem wdrażania do służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Chociaż wiążą się one z koniecznością dostosowania do rytmu regulaminów i rozkładów dnia, pewnymi utrudnieniami i niedogodnościami, a czasami i ograniczeniami swobodnego dysponowania własnym czasem, to są jednocześnie elementem pozwalającym na integrację i budowanie więzi wewnątrz plutonów i kompanii, stwarzają podwaliny do rozumienia i budowanie etosu służby.   

Mając świadomość trudu strażackiego życia wszystkim uczestnikom zgrupowania życzymy wytrwałości i konsekwencji w realizacji podjętych decyzji dotyczących zawodowej drogi życia i rozwoju, także by wizja zbliżającego się spotkania z bliskimi, a następnie uroczystego ślubowania dodawała otuchy i sił.

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: Archiwum SA PSP w Krakowie

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}