W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o projekcie

Grafika przedstawia logo projektu "Program rozwijania potencjału administracji publicznej w celu wspierania realizacji działań na rzecz SDGs i zrównoważonego rozwoju". Składa się ono z 9 jasnoniebieskich kół zębatych o różnej wielkości. W środku 3 z nich w centralnej części grafiki znajdują się: flaga Polski, flaga UE oraz logo OECD.

Projekt „Program rozwijania potencjału administracji publicznej w celu wspierania realizacji działań na rzecz SDGs i zrównoważonego rozwoju” był realizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne za koordynację realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, SDGs) w Polsce i prowadzony merytorycznie przez OECD. Finansowanie zapewniła Komisja Europejska za pośrednictwem Programu Wspierania Reform Strukturalnych.

Głównym celem projektu było wzmocnienie zintegrowanego podejścia do zrównoważonego rozwoju w polityce publicznej oraz skutecznej realizacji polityk Agendy 2030 i jej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

W szczególności projekt miał na celu opracowanie programu budowania potencjału dla polskich urzędników (od średniego do wyższego szczebla, a także personelu ekspertów) w celu poprawy ich kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju – realizacji celów zrównoważonego rozwoju i wzmocnienia ram zarządzania dla całościowego, międzysektorowego podejścia do realizacji SDGs w Polsce.W ramach projektu powołana została nieformalna międzyresortowa grupa robocza, w skład której wchodzili przedstawiciele MRiT, MFiPR, MSZ, KPRM, MF, MKiŚ, MEiN, MRiPS, KPRM oraz GUS, którzy wskazywali kierunki rozwoju projektu m. in. doradzając o zakresie i kształcie planowanych w ramach projektu działań.

W ramach projektu zidentyfikowano dwa główne oczekiwane produkty/efekty projektu:

- podniesienie kompetencji polskich urzędników w zakresie zrównoważonego rozwoju i spójności polityk na rzecz zrównoważonego rozwoju w sektorze publicznym,

- zatwierdzenie programu budowania potencjału, tj. przygotowanie gotowych do użycia programów szkoleniowych do zastosowania w służbie cywilnej i ustanowienie e-learningowej platformy wiedzy we współpracy z Dep. Służby Cywilnej KPRM, w celu zapewnienia trwałej struktury po zakończeniu projektu.

Efekty projektu są wykorzystywane przez różne instytucje zaangażowane w procesy decyzyjne w ramach polityk rozwoju i pozwolą stworzyć wartość dodaną (np. poprzez lepsze odzwierciedlenie SDGs w krajowych strategiach rozwoju, procesach budżetowych, monitorowania).

Projekt przyczynia się do zwiększenia wiarygodności administracji w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz umiejętności budowania partnerstw na rzecz realizacji Agendy 2030 i SDGs.

{"register":{"columns":[]}}