Eurostat: Sustainable development in the European Union 2024
Państwa członkowskie UE największy postęp uczyniły w sferze zmniejszania nierówności gospodarczych (SDG 10), zarówno pomiędzy państwami, jak i wewnątrz własnych gospodarek. Pozytywnie oceniane są również dokonania w zakresie zapewnienia godnej pracy i wzrostu gospodarczego (SDG 8) oraz integracji osób migrujących spoza UE w społeczeństwach państw członkowskich. Wskaźnik zatrudnienia w UE w 2023 r. osiągnął rekordowy poziom 75.3%. Postęp odnotowano w sektorze edukacji (SDG 4): odsetek osób posiadających wykształcenie wyższe w ostatnich 5 latach zwiększył się o 2.2%. Na rzecz poprawy jakości życia w miastach i społecznościach świadczy spadający odsetek ludzi mieszkających w niezadowalających warunkach mieszkaniowych (o 4.1% w latach 2015-2020). Działania UE na rzecz klimatu (SDG 13) obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych z 4,650 Tg Ekw. CO2 w 1990 r. do 3.138 Tg Ekw. CO2 w 2022 r. To spadek o 32.5% na przestrzeni 32 lat.
Pomimo wielu dokonań UE na rzecz zrównoważonego rozwoju, wewnątrz UE istnieją wyzwania w obszarze realizacji poszczególnych celów SDG. Dotyczy to m.in.: eliminacji głodu i ochrony bioróżnorodności. Słabe wyniki UE osiąga w zakresie Życia na lądzie (SDG 15). Wciąż obserwowane są pogarszające się trendy w degradacji gruntów oraz problemy z konserwacją ekosystemów. Zauważono, że konflikt na Ukrainie negatywnie wpłynął na dostęp do czystej i przystępnej energii (SDG 7). Kraje członkowskie UE odnotowały wzrost wskaźników śmiertelności możliwej do uniknięcia, obniżyła się oczekiwana długość zdrowego życia i samoocena zdrowia.
W 2023 r. Polska zanotowała trzeci najniższy w UE odsetek ludzi narażonych na biedę (15.9%) oraz wraz z Grecją, drugi najniższy procent ludzi kończących swoją edukację na wykształceniu średnim (3.7%). Dobrze prezentuje się także sytuacja bezpieczeństwa obywateli. W 2012 r. Polska osiągnęła ex-aequo drugi najniższy w EU odsetek kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej (4%). W 2023 r. jedynie 2.8% obywateli zgłaszało przypadki przestępczości, przemocy czy wandalizmu (3. miejsce w Europie). Na tle innych państw UE, Polska niekorzystnie wypada głównie w sektorze ochrony zdrowia. Znaleźliśmy się na szóstym miejscu pod względem śmiertelności możliwej do uniknięcia. Polacy znajdują się także na 7. miejscu w Europie w konsumpcji antybiotyków. Liczba 23.6 średnich dziennych dawek na 1000 mieszkańców nie napawa optymizmem. Bardzo martwiący jest też trzeci najniższy odsetek ludzi posiadających podstawowe kompetencje cyfrowe. Od europejskiej średniej z 2020 r. (55.52%) odbiegamy o 20 p.p.