Zastosowanie dźwigni z punktami wejścia na przykładzie zrównoważonych systemów żywnościowych
W GSDR (Global Sustainable Development Report) pokazano, jak stosować dźwignie transformacji z punktami wejścia na przykładzie punktu wejścia „zrównoważone systemy żywnościowe”. Zapoznaj się z rekomendacjami działań w podziale na poszczególne dźwignie.
Dźwignia 1 – Zarządzanie
- Zarządzanie ma kluczowe znaczenie dla transformacji współczesnego systemu żywnościowego.
- Dobre ustawodawstwo: ustawodawstwo może wpłynąć na zmniejszenie degradacji środowiska, ochronę i rekultywację zagrożonych ekosystemów oraz zniechęcać do stosowania niezdrowych i niezrównoważonych metod upraw oraz produkcji.
- Łańcuchy dostaw: rządy mogą wzmacniać praktykę oznakowania i certyfikacji zrównoważonej żywności oraz wspierać drobnych rolników.
Dźwignia 2 – Gospodarka i finanse
- Zmiany w sektorze gospodarki i zarządzania finansami mogą wspierać transformację podaży żywności w stronę zrównoważonego rozwoju.
- Ubezpieczenia: solidne ubezpieczenia odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o wsparcie drobnych rolników odbudowujących swoją działalność po szkodach środowiskowych.
- Umowy handlowe: w umowach handlowych należy w coraz większym stopniu uwzględniać zagadnienia ekonomiczne, społeczne i środowiskowe dotyczące łańcuchów dostaw żywności. Jednocześnie polityki handlowe powinny łączyć się z działaniem na rzecz klimatu, jak również wspierać zmniejszanie nierówności oraz tworzyć godziwe warunki pracy i przyczyniać się do wzrostu gospodarczego.
Dźwignia 3 – Działania indywidualne i zbiorowe
- Zmiany zachowań konsumentów, producentów i dystrybutorów stanowią kluczowy element zrównoważonej transformacji.
- Marnowanie żywności: przezwyciężanie norm kulturowych oraz zmiana świadomości konsumentów i sprzedawców dotyczącej marnowania żywności i jego konsekwencji ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości. Obejmuje to również poddźwignię dotyczącą zmiany nawyków żywieniowych poprzez obniżenie popytu na produkty pochodzenia zwierzęcego.
Dźwignia 4 – Nauka i technologia
- Technologia może tworzyć innowacyjne rozwiązania problemów dotyczących systemów żywnościowych.
- Niższe oddziaływanie na środowisko i lepsze odżywianie: nowe technologie mogą przyczyniać się do maksymalizacji wartości odżywczych żywności pozyskiwanej z zachowaniem norm ochrony środowiska.