W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasada 5: Partnerstwa z wieloma interesariuszami

Liczne wzajemne zależności występujące między poszczególnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju powodują, że w celu osiągnięcia skutecznego procesu ich realizacji, koniecznym jest włączenie szerokiego grona interesariuszy reprezentujących perspektywę różnych środowisk. Zaangażowanie zróżnicowanych podmiotów ze sfery publicznej, prywatnej, środowiska nauki, organizacji pozarządowych czy społeczeństwa obywatelskiego sprawia, że stają się one współodpowiedzialne za kształtowanie działań prorozwojowych. Tego rodzaju praktyka pozwala również poszerzać świadomość na temat zrównoważonego rozwoju w coraz liczniejszych kręgach społecznych w zakresie przyjętych przez społeczność międzynarodową Celów Zrównoważonego Rozwoju, ich znaczenia dla poszczególnych grup społecznych oraz potrzeby współpracy w efektywnej ich realizacji.

Partycypacja licznych interesariuszy jest istotnym czynnikiem, zwiększającym zaangażowanie społeczne, poprzez zapewnienie im sprawczości oraz wpływu na kształt polityki publicznej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia skłonności do podejmowanych działań skupionych na osiągnięciu wspólnych interesów społecznych. Ponadto, takie podejście przyczynia się do zmniejszania dystansu pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym, pozwala na szerszą komunikację, jak również pozwala na zwiększanie świadomości o potrzebie współpracy i dialogu.

Zróżnicowane grono interesariuszy tworzy również przestrzeń do wielostronnego przepływu wiedzy, zasobów i technologii, prowadząc do wzrostu efektywności podejmowanych działań, a tym samym przybliżając do osiągnięcia celów ujętych w Agendzie 2030.

{"register":{"columns":[]}}