W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Eurostatu - Zrównoważony rozwój w Unii Europejskiej - sprawozdanie z monitorowania postępów w realizacji SDGs

Okładka raportu Eurostatu pn. Sustainable development in the European Union — Monitoring report on progress towards the SDGs in an EU context — 2022 edition. W górnej części okładki widoczny jest tytuł raportu na niebieskim tle, w centralnej części na wzburzonych falach (w kolorach Agendy 2030) porusza się biała żaglówka z dwoma masztami.

Raport Zrównoważony rozwój w Unii Europejskiej - sprawozdanie z monitorowania postępów w realizacji SDGs (ang. „Sustainable development in the European Union – 2022 monitoring report on progress towards the SDGs in an EU context”) opublikowany przez Eurostat jest szóstą edycją corocznego sprawozdania, monitorującego wskaźniki Celów Zrównoważonego Rozwoju,w ramach polityki Unii Europejskiej. Celem raportu jest monitorowanie postępu w realizacji SDGs w UE w ujęciu perspektywy  5 i 15 lat.

Przedstawione w raporcie dane wskazują na zróżnicowane tempo realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w poszczególnych państwach.

Realizacja pięciu celów ujętych w ramach kluczowych programów polityki UE odnotowała znaczące postępy (były to SDG 1, SDG 7, SDG 8, SDG 9 oraz 16). Postęp pozostałych celów (SDG 2, SDG 3, SDG 4, SDG 5, SDG 10, SDG 11, SDG 12, SDG 13 i SDG 14) oceniono jako umiarkowany, natomiast w przypadku SDG 6 i SDG 17 poziom niezrównoważonych i zrównoważonych zmian osiągnął podobną wartość, stąd postępy w ich realizacji oceniono jako neutralne. Stwierdzono również nieznaczne odejście od działań istotnych pod kątem realizacji SDG 15.

Wskaźniki ujęte w tegorocznym raporcie zostały poddane przeglądowi, skupiając się na zagadnieniach ujętych w 8. Unijnym programie działań w zakresie środowiska, planu na rzecz europejskiego filaru praw socjalnych oraz skutków ubóstwa, w tym obejmując emisje CO2, ślad gruntowy, ślad materiałowy i wartość dodaną brutto generowaną poza UE w wyniku konsumpcji na terenie UE. Dane ujęte w raporcie zawierają również informacje dotyczące okresu pandemii COVID-19.

W publikacji Eurostatu przedstawione zostały także wykresy ilustrujące postępy każdego z państw UE. Polska na tle średniej UE poczyniła największe postępy w realizacji 3 z 17 SDGs, tj. w zakresie zmniejszania nierówności (SDG 10), walki z ubóstwem (SDG 1) oraz zapewnienia bioróżnorodności na lądzie (SDG 15). Natomiast największe trudności dotyczą Celów związanych z eliminowaniem głodu (SDG 2) oraz odpowiedzialną konsumpcją i produkcją (SDG 12).

Materiały

Sustainable development in the European Union – 2022 monitoring report on progress towards the SDGs in an EU context
{"register":{"columns":[]}}