W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sustainable Development Report 2024

Okładka Sustainable Development Report 2024

Raport SDSN „Sustainable Development Report 2024. The SDGs and the UN Summit of the Future” przedstawia postępy i wyzwania związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) na 2024 rok. Tylko 16% celów jest na dobrej drodze do osiągnięcia do 2030 r., a 84% wykazuje ograniczony lub odwrócony postęp. Kluczowe cele Agendy 2030 takie jak SDG 2 (Zero Głodu), SDG 11 (Zrównoważone Miasta), SDG 14 (Życie pod wodą), SDG 15 (Życie na lądzie) oraz SDG 16 (Pokój, Sprawiedliwość i Silne Instytucje), stanowią szczególne wyzwanie.

Polska znalazła się na 10. miejscu światowego rankingu SDG z wynikiem 81,7. Największy postęp osiągnęliśmy w sferze eliminacji ubóstwa, partnerstwa na rzecz osiągania celów SDG oraz przemysłu, innowacji i infrastruktury. Największe wyzwania dla naszego kraju to pomimo marginalnych postępów wciąż: eliminacja głodu, konserwacja życia morskiego oraz odpowiedzialna i zrównoważona konsumpcja i przemysł. Kraje nordyckie przodują w osiąganiu SDGs, z Finlandią na pierwszym miejscu (z wynikiem 86,4). Kraje BRICS+ (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki, Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie) wykazały znaczny postęp, podczas gdy narody biedne i wrażliwe, w tym Małe Państwa Wyspiarskie i Rozwijające się (SIDS), pozostają w tyle. Różnica między wynikami SDG na świecie a najbiedniejszymi krajami powiększyła się od 2015 roku. Różnica wyników krajów najbiedniejszych odbiega od światowej średniej już o ponad 15 p.p.


Zrównoważony rozwój napotyka wyzwania finansowe, co wymaga reformy globalnej architektury finansowej, aby zapewnić krajom o niskich i średnich dochodach dostęp do taniego kapitału. Wśród propozycji rozwiązań znalazły się: reforma instytucji, globalne opodatkowanie oraz inwestycje w edukację.


W raporcie został uwzględniony nowy Indeks wsparcia współpracy opartej na ONZ (UN-Mi), który ocenia kraje na podstawie ich zaangażowania w system ONZ. Barbados zajmuje najwyższą pozycję, a Stany Zjednoczone są na ostatnim miejscu. Polska natomiast uplasowała się na 135 pozycji.


Raport podkreśla znaczenie zmniejszenia przez bogate kraje negatywnych skutków rozwoju, takich jak niezrównoważona konsumpcja i niesprawiedliwe praktyki podatkowe, promując jednocześnie globalne partnerstwa i współpracę wewnątrz ONZ. Rozwiązanie tych problemów jest kluczowe dla postępów w kierunku osiągnięcia wszystkich SDGs.

Materiały

Sustainable Development Report 2024
{"register":{"columns":[]}}