Sustainable Development Report 2024
Raport SDSN „Sustainable Development Report 2024. The SDGs and the UN Summit of the Future” przedstawia postępy i wyzwania związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) na 2024 rok. Tylko 16% celów jest na dobrej drodze do osiągnięcia do 2030 r., a 84% wykazuje ograniczony lub odwrócony postęp. Kluczowe cele Agendy 2030 takie jak SDG 2 (Zero Głodu), SDG 11 (Zrównoważone Miasta), SDG 14 (Życie pod wodą), SDG 15 (Życie na lądzie) oraz SDG 16 (Pokój, Sprawiedliwość i Silne Instytucje), stanowią szczególne wyzwanie.
Polska znalazła się na 10. miejscu światowego rankingu SDG z wynikiem 81,7. Największy postęp osiągnęliśmy w sferze eliminacji ubóstwa, partnerstwa na rzecz osiągania celów SDG oraz przemysłu, innowacji i infrastruktury. Największe wyzwania dla naszego kraju to pomimo marginalnych postępów wciąż: eliminacja głodu, konserwacja życia morskiego oraz odpowiedzialna i zrównoważona konsumpcja i przemysł. Kraje nordyckie przodują w osiąganiu SDGs, z Finlandią na pierwszym miejscu (z wynikiem 86,4). Kraje BRICS+ (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki, Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie) wykazały znaczny postęp, podczas gdy narody biedne i wrażliwe, w tym Małe Państwa Wyspiarskie i Rozwijające się (SIDS), pozostają w tyle. Różnica między wynikami SDG na świecie a najbiedniejszymi krajami powiększyła się od 2015 roku. Różnica wyników krajów najbiedniejszych odbiega od światowej średniej już o ponad 15 p.p.
Zrównoważony rozwój napotyka wyzwania finansowe, co wymaga reformy globalnej architektury finansowej, aby zapewnić krajom o niskich i średnich dochodach dostęp do taniego kapitału. Wśród propozycji rozwiązań znalazły się: reforma instytucji, globalne opodatkowanie oraz inwestycje w edukację.
W raporcie został uwzględniony nowy Indeks wsparcia współpracy opartej na ONZ (UN-Mi), który ocenia kraje na podstawie ich zaangażowania w system ONZ. Barbados zajmuje najwyższą pozycję, a Stany Zjednoczone są na ostatnim miejscu. Polska natomiast uplasowała się na 135 pozycji.
Raport podkreśla znaczenie zmniejszenia przez bogate kraje negatywnych skutków rozwoju, takich jak niezrównoważona konsumpcja i niesprawiedliwe praktyki podatkowe, promując jednocześnie globalne partnerstwa i współpracę wewnątrz ONZ. Rozwiązanie tych problemów jest kluczowe dla postępów w kierunku osiągnięcia wszystkich SDGs.