A, Ty? Korzystałeś już z SI2PEM?
07.09.2021
Ponad miesiąc temu wystartował system SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne. Ten autorski projekt Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozwala w prosty sposób sprawdzić, jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje radiokomunikacyjne stacji bazowych telefonii komórkowej w Polsce.
Czym jest SI2PEM?
Na internetowych stronach wielu lokalnych dzienników, można przeczytać relacje z protestów mieszkańców przeciw stawianiu wież radiokomunikacyjnych. Nie ma niczego dziwnego w tym, że osoby, które będą mieszkały w okolicy stacji bazowych telefonii komórkowej chcą wiedzieć, czy są one bezpieczne. Dane na temat poziomów natężenia pól elektromagnetycznych pochodzących ze stacji bazowych do tej pory gromadzone były w wielu różnych instytucjach. Żeby móc się z nimi zapoznać – należało o nie zawnioskować. Dziś to już przeszłość. Obecnie wszystkie dane są gromadzone i udostępniane w jednym miejscu – w systemie SI2PEM.
Sercem projektu jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych stacji bazowych telefonii komórkowej i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych wykonywanych w ich otoczeniu przez akredytowane laboratoria na zlecenie operatorów. SI2PEM gromadzi również informacje
o kontrolnych pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących stacji bazowych telefonii komórkowej.
Operatorzy przekazali do systemu ponad 602 tysiące rekordów dotyczących stacji bazowych. Ale SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Algorytm opracowany w Instytucie Łączności w oparciu o normę PN-EN 62232:2018 pozwala dokonać ciągłych estymacji, czyli pozwala wyznaczyć analitycznie rozkład natężenia pól elektromagnetycznych w tych miejscach, w których nie zostały jeszcze wykonane pomiary PEM z dokładnością do 1 metra kwadratowego.
SI2PEM budzi międzynarodowe zainteresowanie
W dniu uruchomienia systemu SI2PEM platformę odwiedziło dokładnie 5 007 użytkowników. Kolejna doba przyniosła wzrost tej liczby o 100%. Po ponad miesiącu swojej działalności SI2PEM odwiedziło 55 000 unikalnych użytkowników.
Wśród nich pojawili się mieszkańcy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Norwegii czy Chorwacji. Jednak zainteresowanie to nie ogranicza się do samych odwiedzin strony internetowej. Do Instytutu Łączności wpłynęło wiele pytań od zagranicznych użytkowników dotyczących historii powstania systemu, zasad jego działania oraz regulacji prawnych, na podstawie których funkcjonuje. Z całą pewnością SI2PEM wyznaczy nowy kierunek w obszarze monitorowania natężenia pola elektromagnetycznego. Może nie tylko w Polsce?
A czy Ty sprawdziłeś już PEM w swoim otoczeniu?
System SI2PEM, jako transparentne i wiarygodne narzędzie, jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się w Polsce głosy o przekraczaniu dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji PEM. To właśnie m.in. dlatego powstał system SI2PEM, aby przeciwdziałać tego typu fake newsom.
Aby zachęcić wszystkich, w tym również sceptyków, do korzystania z systemu SI2PEM Instytut Łączności przygotował krótki spot internetowy. Nie potrzebujesz „niskobudżetowych mierników PEM”, aby sprawdzić natężenie pól elektromagnetycznych w swoim otoczeniu. Nie musisz wydawać ani złotówki, aby przekonać się, że w Polsce wartości graniczne PEM (potocznie zwane limitami) nie są przekroczone.
Korzystanie z systemu SI2PEM jest dziecinnie proste. Stąd hasło przewodnie spotu: „Sprawdzanie poziomów pól elektromagnetycznych w twoim otoczeniu to nie wyprawa w kosmos”. Choć system SI2PEM opiera się na wielu danych i skomplikowanych algorytmach obliczeniowych.
to w rzeczywistości bardzo intuicyjne narzędzie dostępne dla każdego obywatela. Wystarczy odwiedzić stronę www.si2pem.gov.pl, aby sprawdzić poziom natężenia PEM w swoim otoczeniu.
Przejrzysty interfejs pozwala w łatwy sposób sprawdzić poziom PEM pochodzący zarówno
z wykonanych pomiarów, jak i z estymacji. Niektórych użytkowników SI2PEM może martwić fakt, że w systemie nie ma bieżących danych dotyczących stacji bazowych telefonii komórkowej znajdujących się w ich otoczeniu. Zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych dopiero od dnia startu systemu, tj. od 20 lipca 2021 r., na operatorach ciąży obowiązek dostarczania danych do systemu. Nowe dane o zgłoszonych instalacjach radiokomunikacyjnych znaleźć można w zakładce „PEM w liczbach”.
Jak powstawał system
Powstanie SI2PEM jest rezultatem projektu realizowanego przez Instytut Łączności – PIB we współpracy
z KPRM. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i kosztował ponad 11 milionów złotych. Za większość prac odpowiadali specjaliści Instytutu Łączności – PIB. Dwa zespoły:
30-osobowy zespół developerów oraz 20-osobowy zespół zaangażowany w modelowanie rozkładów pola elektromagnetycznego przez dwa lata pracowały nad zbudowaniem i wdrożeniem systemu.
W międzyczasie Instytut Łączności – PIB przygotował też m.in. dwa cykle szkoleń skierowanych do pracowników samorządowych. Na szkoleniach wyjaśnialiśmy budowę i zasady działania SI2PEM, przybliżaliśmy również zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci komórkowych i problematykę pól elektromagnetycznych.
Z PEM nie od dzisiaj
Badania nad polami elektromagnetycznymi należą do ważniejszych obszarów działalności Instytutu Łączności – PIB. Instytucja monitoruje też światowe wyniki badań naukowych w tym zakresie.
Instytut od 2016 roku prowadzi na zlecenie KPRM regularne pomiary PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej oraz pochodzących ze szkolnych instalacji Wi-Fi. Instytut zorganizował już pięć edycji corocznej konferencji poświęconej PEM z udziałem polskich i światowych specjalistów z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska.