1. Kongres Edukacji Architektonicznej w Tucznie
15.10.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. Karol Samborski
fot. Karol Samborski
fot. Karol Samborski
W dniach 10-13 października odbył się 1. Kongres Edukacji Architektonicznej zorganizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Partnerem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury. Kongres był pierwszym ogólnopolskim spotkaniem przedstawicieli instytucji kultury, organizacji, redaktorów czasopism, studentów i wykładowców architektury, których działalność dotyczy szeroko pojętej edukacji architektonicznej.
Celem wydarzenia było stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany doświadczeń dla jednostek działających na terenie całego kraju, zajmujących się szerzeniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce. W ramach Kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Edukacja w działaniu”, „Popularyzacji edukacji” oraz „Instytucja edukuje”, w których wzięli udział przedstawiciele m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Instytutu Dizajnu w Kielcach, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Izby Architektów, Westivalu Sztuka Architektury oraz programu „Księga Przestrzeni” i pisma „Autoportret”.
Podczas spotkań panelowych na przykładzie konkretnych działań edukacyjnych i różnorodnych form rozpowszechniania wiedzy omówiono m. in. problemy, z którymi spotykają się realizatorzy projektów, i sposoby ich rozwiązywania. Przedstawiono także wyniki najnowszego badania Narodowego Centrum Kultury dotyczącego społecznego postrzegania przestrzeni publicznej i architektury w Polsce.
W trakcie Kongresu odbyły się również warsztaty, podczas których temat architektury został przedstawiony z punktu widzenia różnych użytkowników i ich specyficznych potrzeb. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z elementami design thinking oraz z przeszkodami, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami w przestrzeni.
Dzięki 1. Kongresowi Edukacji Architektonicznej zebrano obraz aktualnego stanu edukacji architektonicznej w Polsce. Wyniki Kongresu stanowią punkt wyjścia do dalszego doskonalenia form edukacji i uzupełnienia sieci działających na tym polu podmiotów i organizacji.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl