W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

22.01.2021

Pan Premier Piotr Gliński oraz Sekretarz Stanu Anna Krupka podczas składania wieńca pod tablicą upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

22 stycznia 2021 r. obchodzimy setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów Polski Walczącej, reprezentanta Pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pamięć o tej wybitnej postaci uczcili minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński wraz z sekretarz stanu Ministerstwa Sportu, Anną Krupką. Przedstawiciele resortu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć Baczyńskiego na posterunku powstańczym w Pałacu Blanka.

Rok 2021 ustanowiony został przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - To przypomnienie ważnej postaci w polskiej kulturze. Młody, wybitny poeta był jednocześnie reprezentantem pokolenia urodzonego na początku lat 20., w wolnej już Rzeczpospolitej. Pokolenia, które stanęło do obrony i do walki o Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Niestety, tak jak wielu innych, także Krzysztof Kamil Baczyński zginął w Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Mimo że Baczyński był tak wybitnie utalentowany i być może jego obowiązki powinny być związane właśnie z jego talentem, nie miał wątpliwości, że powinien stanąć jak wszyscy inni do walki z niemieckim najeźdźcą. Dla tamtego pokolenia było oczywiste, że wspólnota narodowa, Ojczyzna, Polska to jest coś, co jest obowiązkiem wszystkich członków tej wspólnoty – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Kwiaty złożono także w głównym holu Pałacu Blanka – obecnej siedzibie Ministerstwa Sportu - gdzie znajduje się popiersie upamiętniające poetę-żołnierza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął właśnie w tym budynku, zastrzelony przez niemieckiego snajpera, oddającego strzał prawdopodobnie z gmachu Teatru Wielkiego.

Pałac Blanka był pierwszym budynkiem odbudowanym po zniszczeniach wojennych w Warszawie – swoją siedzibę miał w nim Wojewódzki Konserwator Zabytków.

22 stycznia br., dokładnie w 100. rocznicę urodzin poety, na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie został odsłonięty mural ku czci Baczyńskiego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}