100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
22.01.2021
22 stycznia 2021 r. obchodzimy setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów Polski Walczącej, reprezentanta Pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pamięć o tej wybitnej postaci uczcili minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński wraz z sekretarz stanu Ministerstwa Sportu, Anną Krupką. Przedstawiciele resortu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć Baczyńskiego na posterunku powstańczym w Pałacu Blanka.
Rok 2021 ustanowiony został przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - To przypomnienie ważnej postaci w polskiej kulturze. Młody, wybitny poeta był jednocześnie reprezentantem pokolenia urodzonego na początku lat 20., w wolnej już Rzeczpospolitej. Pokolenia, które stanęło do obrony i do walki o Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Niestety, tak jak wielu innych, także Krzysztof Kamil Baczyński zginął w Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
– Mimo że Baczyński był tak wybitnie utalentowany i być może jego obowiązki powinny być związane właśnie z jego talentem, nie miał wątpliwości, że powinien stanąć jak wszyscy inni do walki z niemieckim najeźdźcą. Dla tamtego pokolenia było oczywiste, że wspólnota narodowa, Ojczyzna, Polska to jest coś, co jest obowiązkiem wszystkich członków tej wspólnoty – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Kwiaty złożono także w głównym holu Pałacu Blanka – obecnej siedzibie Ministerstwa Sportu - gdzie znajduje się popiersie upamiętniające poetę-żołnierza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął właśnie w tym budynku, zastrzelony przez niemieckiego snajpera, oddającego strzał prawdopodobnie z gmachu Teatru Wielkiego.
Pałac Blanka był pierwszym budynkiem odbudowanym po zniszczeniach wojennych w Warszawie – swoją siedzibę miał w nim Wojewódzki Konserwator Zabytków.
22 stycznia br., dokładnie w 100. rocznicę urodzin poety, na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie został odsłonięty mural ku czci Baczyńskiego.