W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 lat Centrum Paderewskiego!

24.07.2020

Uroczyste obchody jubileuszu działalności Centrum to również piękny czas podziękowań tym, którzy swoim wysiłkiem, determinacją i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju tej jakże ważnej instytucji. Cieszę się, że jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Powiatem Tarnowskim mogę wspierać Centrum Paderewskiego, umożliwiając przy tym jego dalszy rozwój – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście z okazji 30-lecia Instytucji. Podczas uroczystości jubileuszowych, które rozpoczną się 24 lipca, wystąpią m.in. Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Wademar Malicki i Ingolf Wunder.

30 lat Centrum Paderewskiego!

Wicepremier Piotr Glińskie zaznaczył, że „kultura to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju każdego narodu, warunkuje ona rozkwit społeczny i gospodarczy, kształtuje postawy obywateli”.

- Szerokie spektrum działań Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, którego podstawowym celem jest upowszechnianie muzyki poważnej, to także propagowanie i kultywowanie pamięci o działalności naszego wielkiego rodaka, polityka oraz męża stanu – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podkreślił, że „pielęgnowana spuścizna Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego kompozytora, którego jubileusz 160. rocznicy urodzin obchodzimy w tym roku, przyciąga coraz szersze grono melomanów z Polski i ze świata”, a „piękne wnętrza Dworu, wyjątkowość Sali Koncertowej oraz gościnne progi Domu Pracy Twórczej sprawiają, że każdy gość może poczuć się otoczony atmosferą sztuki”.

Sam Mistrz Paderewski chciał ukształtować to miejsce jako upragniony dom ojczysty, do którego mógłby zawsze wracać. Przyświecało Mu życiowe motto „… nie dać się ruszyć z ziemi, z wiary i języka, z ducha polskiego…”.

Wicepremier napisał, że dzięki staraniom Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego duch  Paderewskiego powrócił do Dworu, przyczyniając się do stwarzania jak najlepszych warunków dla szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze i edukacji.

- Doceniam nieustające wysiłki i działania, szczególnie te podejmowane na rzecz propagowania muzyki polskiej poprzez między innymi organizację Koncertów u Paderewskiego, Festiwalu Bravo Maestro czy Festiwalu Viva Polonia – podsumował minister kultury.

Prof. Gliński życzył „ by  wizyty w tym wyjątkowym miejscu wzbudzały we wszystkich gościach zachwyt i oczarowanie – doznania, bez których wielka sztuka obyć się nie może”.

Jubileusz 30-lecia

W dniach 14-26 lipca w Kąśnej-Dolinej odbędą się wyjątkowe wydarzenia podsumowujące dorobek działalności Centrum. Inauguracją obchodów jest zaplanowana na 24 lipca - Gala Trzech Dekad z udziałem sław polskiej kameralistyki,  związanych z Kąśną od zarania. Na estradzie kąśnieńskiej stodoły wystąpią: Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz i Robert Morawski. Galę poprowadzą Anna Woźniakowska i Jan Popis. Pozostałe dwa dni – 25 i 26 lipca upływać będą również pod znakiem spotkań z doskonałymi artystami i muzyką na najwyższym poziomie. 25 lipca melomanów czeka wyczekiwane spotkanie z Waldemarem Malickim, który wykona program zatytułowany „Historia Muzyki według Waldemara Malickiego”. Pianiście towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy w składzie: Paweł Wajrak (skrzypce), Angelina Kierońska (skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka), Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela) i Szymon Frankowski. Finał jubileuszu – 26 lipca, to występ austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, laureata II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

28 lutego 1990 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia instytucji upowszechniania kultury muzycznej pod nazwą Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, zobowiązując tym samym Wojewodę Tarnowskiego do utworzenia instytucji. Ten stosowną decyzję wydał niemal natychmiast, bo 19 marca – z mocą obowiązującą od 1 marca. Instytucji powierzono majątek w postaci dworu, przyległych do niego zabudowań oraz otaczającego go parku. Powołano pierwszego dyrektora – stanowisko to objął Andrzej Gozdek, którego w kolejnym roku zastąpił Włodzimierz Siedlik.

Rok 1992 przyniósł kilka ważnych zmian instytucjonalnych. 11 sierpnia Centrum zostało wpisane do Rejestru Instytucji Kultury, uzyskując na tej podstawie osobowość prawną. Niespełna dwa miesiące później – 30 września, Wojewoda Tarnowski wydał zarządzenie w sprawie nadania pierwszego statutu instytucji, który definiował podstawowe cele działalności: a) upowszechnianie muzyki i kultury muzycznej, popularyzowanie twórców i wykonawców dzieł muzycznych, b) edukacja kulturalna i wychowanie aktywnego odbiorcy muzyki, c) upowszechnianie wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim. Cele te w niemal niezmienionej formie przyświecają instytucji do dziś.

Na przestrzenni lat, pod okiem kolejnych dyrektorów – Anny Knapik, Krystyny Szymańskiej i Łukasza Gaja, zmieniały się zarówno otoczenie kąśnieńskiego dworku, jak i akcenty w działalność Centrum. Jednak filary pozostały te same. Dzięki temu Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – instytucja współprowadzona przez Powiat Tarnowski i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 roku, jest jednym z najciekawszych ośrodków kulturalnych w skali kraju, cieszącym się sympatią melomanów i sentymentem artystów.

Wielokrotnie koncertowały tu legendy polskiej sceny kameralnej: Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Stefan Kamasa, Ewa Pobłocka, Waldemar Malicki czy Vadim Brodski. Nazwiska można by mnożyć. Występ w Kąśnej stał się także ważną pozycją w życiorysach przedstawicieli młodszej generacji, którzy obecnie kształtują oblicze polskiej kultury muzycznej – dość wymienić takich artystów, jak Rafał Blechacz, Katarzyna Duda, Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz, Rafał Kwiatkowski czy Leszek Możdżer. Centrum Paderewskiego może pochwalić się również trzema wspaniałymi festiwalami, które na stałe wpisały się w kalendarz artystyczny całej muzycznej Polski. Są to liczący już niemal czterdzieści lat Tydzień Talentów, uwielbiane przez melomanów Bravo Maestro czy stosunkowo młody, ale już cieszący się ogromną popularnością festiwal Viva Polonia!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}